Pamięci Powstańców. Uroczystości w regionie

Wydarzenie

1 sierpnia przypada 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Pamięci tych, którzy stanęli wówczas do walki z okupantem, poświęconych będzie wiele wydarzeń i uroczystości także w naszym regionie.

W Pruszkowie uroczystości rozpoczną się tradycyjnie 1 sierpnia o godzinie „W” czyli o 17.00 przy ul. Waryńskiego 1. Przy tablicy poświęconej pracownikom Elektrowni Okręgu Warszawskiego zamordowanym w czasie II wojny światowej złożone zostaną kwiaty.

O godzinie 18.30 na terenie parku Kościuszki, przy scenie plenerowej Młodzieżowego Domu Kultury w Pruszkowie odbędzie się koncert Orkiestry Dętej Pruszkowianka. Wspólnie odśpiewane zostaną (nie)zakazane piosenki, m.in.: „Pałacyk Michla”, „Marsz Mokotowa”, „Hej chłopcy, bagnet na broń” czy „Sanitariuszka Małgorzatka”.

W Grodzisku godzina „W” upamiętniona zostanie mszą świętą w kościele św. Anny. Początek oczywiście o godz. 17.00 w czwartek 1 sierpnia. Godzinę później pod tablicą w Miejscu Straceń na Placu Wolności złożone zostaną kwiaty.

Ciekawą lekcją historii będzie sobotnia gra plenerowa „Powstanie’44”. Początek 3 sierpnia o godz. 17.00 od rejestracji uczestników w grodziskiej Mediatece. Zakończenie o godz 19.30 w Parku Skarbków. W tym samym miejscu o godz. 20.00 w sobotę odbędzie się koncert piosenek partyzanckich i wojskowych.

W Milanówku obchody rocznicowe rozpoczną się od uroczystego hołdu Powstańcom na cmentarzu parafialnym (czwartek, godz 17.00). O godz. 18.00 odprawiona zostanie msza święta w kościele św. Jadwigi Śląskiej. Godzinę później na plebanii otwarta zostanie wystawa okolicznościowa. Wieczorem w mieście ogrodzie usłyszymy powstańcze piosenki w wykonaniu Ygora Przebindowskiego. Koncert „Powidoki Powstania Warszawskiego” o godz. 20.00 na placu Stefana Starzyńskiego.

W Brwinowie 1 sierpnia o godz. 17.00 uroczystości zaplanowano najpierw przy pomniku Armii Krajowej na Rynku. Uczestnicy wspólnie odśpiewają powstańcze piosenki. O godz. 18.00 w kościele pw. św. Floriana zostanie odprawiona msza św. w intencji poległych. O godz. 20.00 na polankę za placami zabaw zaprasza Stowarzyszenie Projekt Brwinów. Zostanie tam wyświetlony film w reżyserii Marka Widarskiego, który przedstawia relacje lekarzy, sanitariuszek i rannych w Powstaniu.

Uroczyste obchody także w Piastowie. W czwartek o godz. 17.00 zaplanowano uroczyste złożenie kwiatów pod murem pamięci na terenie szkoły podstawowej nr 3. O godz. 18.00 msza święta w kościele Chrystusa Króla Wszechświata. Po nabożeństwie wspólne śpiewanie powstańczych piosenek i projekcja filmu „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały”.

O godz. 17.00 w Nadarzynie odbędzie się uroczysty apel i minuta ciszy. Miejsce to plac Poniatowskiego. O godz. 18.00 msza święta w kościele św. Klemensa.

W Raszynie rocznica wybuchu Powstania upamiętniona zostanie 1 sierpnia poprzez zapalenie zniczy i odśpiewanie piosenek o godz. 20.00 na Placu Powstańców Warszawy 1944.

Również w czwartek, 1 sierpnia, o godz. 17.00 na terenie całego województwa mazowieckiego zawyją syreny.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 4

4 odpowiedzi na “Pamięci Powstańców. Uroczystości w regionie”

  1. KK pisze:

    Czy ktoś mi wytłumaczy dlaczego bardziej upamiętniamy rozpoczęcie Postania Warszawskiego niż wybuch II wojny światowej? Dlaczego 1 września nie zawyją syreny? Nic nie ujmując Powstańcom, ale dziś obchodzimy rocznicę podjęcia błędnej i sprzecznej z rozkazami przełożonych decyzji o rozpoczęciu powstania.
    Podziwiam Powstańców. I dla mnie są bohaterami.

  2. Ziniesmaczony pazernością władzy pisze:

    Podejrzewam, że przynajmniej niektórzy powstańcy byliby oburzeni patrząc jak dzisiaj PiS niszczy Polskę. Żeby wojskowe samoloty wykorzystywać do podwożenia dzieci prominentnych polityków? W czasie wojny każdy samolot był na wagę złota. O Caracalach mogli tylko pomarzyć. Tymczasem plan modernizacji armii poszedł w PiS-…u.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Najczęściej komentowane