OSP szykuje się do świętowania

Nowa Wieś

Czas leci nieubłaganie. OSP Nowa Wieś przygotowuje się do wyjątkowego jubileuszu. 10 września strażacy będą obchodzili 90-lecie istnienia jednostki.

Przy tej okazji warto przybliżyć sobie kilka wydarzeń z historii. W 1926 roku Nowa Wieś znajdowała się w gminie Helenów i liczyła około 80 posesji. Problemem była niedostateczna ochrona przeciwpożarowa okolic, więc należało pomyśleć o właściwym zabezpieczeniu. Błoński Związek Straży Pożarnych podjął decyzję o utworzeniu jednostki w Nowej Wsi. 

W 1928 roku dzięki Władysławowi Kamelskiemu powołano pierwszą 10-osobową drużynę. Na początek straż nie mogła pochwalić się zbyt bogatym wyposażeniem. W jednostce były tylko trąbka sygnałowa i linka, ale z czasem sprzętu przybywało. Dzięki wsparciu mieszkańców Nowej Wsi w 1929 roku udało się wybudować remizę.

II wojna światowa zahamowała rozwój straży. Dopiero w kwietniu 1945 roku powołano nowy zarząd OSP. W latach 60. nastąpił znaczny rozwój jednostki. Przybyło druhów, zwiększono liczbę szkoleń, a co najważniejsze do dyspozycji jednostki oddano samochód strażacki Star-25 SBM 2000/8. Wraz z upływem czasu strażacy z Nowej Wsi zdobywali dyplomy w zawodach pożarniczych.

Ważnym ubiegłorocznym wydarzeniem dla jednostki było przekazanie samochodu ratowniczo-gaśniczego marki Volvo. Dodatkowo odnowiono i powiększono siedzibę strażaków, co hucznie świętowano. 

OSP Nowa Wieś na bogatą i piękną historię. Straży mogą być dumni, że noszą mundur, a mieszkańcy cenią ich za gotowość do podejmowania ryzyka i niesienia pomocy. Już 10 września jednostka będzie świętowała swoje 90-lecie. W remizie strażackiej przy ul. Głównej  o godz. 12.00 odbędzie się polowa msza św. O 14.00 rozpocznie się festyn.

Wśród licznych atrakcji, które ubarwią świętowanie pojawią się: mobilny trenażer pożarowy, fotobudka, strażacka grochówka. Dzieci będą mogły spędzić czas w strefie zabaw. Uczestnicy uroczystości będą mogli poznać historię OSP dzięki archiwalnej wystawie. Zaplanowano również zabawę taneczną. O właściwy klimat zadbają Jan Zieliński z grupy Bolter, Piotr Wiśniewski z Invox oraz Artez.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.