Okupacja niemiecka w filmie polskim

Pruszków

To tytuł wykładu, który odbędzie się w pruszkowskim Muzeum Dulag 121. Prelekcje poprowadzi prof. Jerzy Eisler, dyrektor IPN w Warszawie i opowie o okupacji niemieckiej w powojennej polskiej kinematografii.

Będzie to wykład inauguracyjny, który rozpocznie cykl prelekcji, pokazów filmowych, warsztatów i lekcji organizowanych przez Muzeum Dulag 121 wspólnie z oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Cały ten cykl nazwano Przystanek Historia. 

Tytułowy wykład poświęcony będzie obrazowi okupacji niemieckiej w powojennej polskiej kinematografii. – Znawca XX-wiecznej historii Polski, profesor Jerzy Eisler odpowie m.in. na kilka pytań związanych z recepcją filmów podejmujących temat okupacji zarówno przez zwyczajnych widzów, jak i historyków: Czy, i ewentualnie w jakim zakresie film fabularny stanowi źródło historyczne? Czy film historyczny jest źródłem dla czasów współczesnych jego powstania czy też dla epoki prezentowanej na ekranie? W jakim stopniu w historycznym filmie fabularnym dopuszczalna jest licentia poetica i dlaczego filmy historyczne tak często odgrywają rolę propagandową? – informuje Muzeum Dulag 121. 

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 16 października o godzinie 18.00 w siedzibie Muzeum przy ul. 3 Maja 8A w Pruszkowie.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.