Odcienie autyzmu. 10-lecie szkoły „Przylądek” i wernisaż „Autyzm niejedno ma imię”

Pruszków

Jedni są lub będą wybitnymi specjalistami w różnych dziedzinach. Inni – nie będą umieli funkcjonować bez ciągłego wsparcia drugiej osoby. Dzieci autystyczne. Od 10 lat mogą uczyć się w Niepublicznej Szkole Podstawowej „Przylądek”. Obchody okrągłej rocznicy powstania szkoły już jutro.

10 września obchody uświetni wernisaż zdjęć Macieja Bochnowskiego, twórca długoterminowego projektu fotograficznego „Pruszkowiak”. Wystawa „Autyzm niejedno ma imię” zaprezentuje się w dwóch odsłonach. Najpierw, o godz. 14.45 otwarta zostanie wystawa plenerowa na terenie szkoły w Parzniewie. Następnie, o godz. 19.00 – w Centrum Handlowym Nowa Stacja w Pruszkowie.

Zdjęcia przedstawiające uczniów oraz terapeutów ze szkoły „Przylądek” mają na celu zwrócenie uwagi na osoby ze spektrum autyzmu. To również szansa dla mieszkańców powiatu pruszkowskiego na przybliżenie choroby oraz zrozumienie takich osób. Często wydaje się, że z nie ma z nimi satysfakcjonującego kontaktu, ale to nadal osoba czująca, myśląca, przeżywająca, mająca swoją historię i rodzinę. Choroba może zaburzyć rzeczywistość, powodować izolację, ale temu chcą zapobiegać ludzie związani na co dzień ze szkołą „Przylądek”.

Każdego roku statystyki wykazują wzrost liczby dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawności i specjalnych potrzebach edukacyjnych powodowanych przez spektrum zaburzeń autystycznych. W latach 2018-2021 na terenie powiatu pruszkowskiego zdiagnozowano 990 przypadków ze spektrum autyzmu. Szacuje się, że liczba ta jest jeszcze większa. Wiele dzieci nie ma diagnozy. Sytuacja osób z autyzmem i ich rodzin, mimo kampanii społecznych, pozostaje wciąż bardzo trudna. Ze względu na specyfikę zaburzenia oraz szereg trudnych zachowań, dzieci te nie mogły znaleźć miejsca w istniejących placówkach dla osób niepełnosprawnych, szkołach masowych, integracyjnych, a nawet specjalnych – lub szybko zostały z nich usunięte na rzecz nauczania indywidualnego w domach.

Dlatego powstał „Przylądek”. Szkoła ta jest odpowiedzią na potrzebę zapewnienia bardzo dobrej oferty edukacyjnej, terapeutycznej i opiekuńczej dla dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju w powiecie pruszkowskim. Sfinansowana została w całości przez rodziców dzieci z autyzmem, którzy zdefiniowali swoje życie ze względu na terapię i przyszłość swoich dzieci. Część rodzin zaciągnęła kredyty, aby ich dziecko mogło uczyć się i żyć w godnych warunkach.

Całą imprezę objął honorowym patronatem i dofinansował wyposażenie pracowni stolarskiej Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski.
Wystawy objął honorowym patronatem i dofinansował Paweł Makuch Prezydent Miasta Pruszkowa.
Wystawy objął honorowym patronatem i dofinansował Grzegorz Szuplewski Burmistrz Piastowa.
Wystawy objęła patronatem i dofinansowała Małgorzata Pachecka Wójt Gminy Michałowic.
Wystawy objął honorowym patronatem i dofinansował Zarząd Nowej Stacji w Pruszkowie.
Wystawy objął honorowym patronatem i dofinansował Dariusz Zwoliński Wójt Gminy Nadarzyn.
Wystawy objął honorowym patronatem i dofinansował Arkadiusz Kosiński Burmistrz Gminy Brwinów.

[TheChamp-Sharing]

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.