Obchody upamiętniające więźniów obozu Dulag

Pruszków

Przez obóz Dulag 121 w Pruszkowie w czasie II wojny światowej przeszło ponad 400 tys. więźniów. Pamięć o tamtych wydarzeniach trwa. W piątek, 23 września, odbędą się obchody „Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i niosących im pomoc”.

Niemcy wykorzystali teren warsztatów kolejowych w Pruszkowie do utworzenia obozu przejściowego. W sierpniu 1944 roku okupant podjął kroki na drodze do uporządkowania terenu oraz przetransportowania więźniów do Dulagu. Szacuje się, że przez obóz przeszło ponad 400 tys. osób. Warunki były ciężkie, co sprawiło, że wiele osób poniosło śmierć z powodu wyczerpania, inni stracili życie z rąk strażników. Spora grupa została przewieziona na roboty przymusowe. Warto wspomnieć, że dzięki pomocy polskiego personelu udało się uratować życie ponad 30 tys. więźniów. Obóz Dulag funkcjonował do stycznia 1945 roku.

Historię obozu przejściowego dokumentuje Muzeum Dulag, które organizuje wiele wystaw i wydarzeń mających na celu zwiększenie świadomości o dramacie wielu osób. Warto pamiętać, że w czasach wojennych nie brakowało ludzi ryzykujących życia dla ratowania innych. 23 września odbędą się uroczystości związane z obchodami „Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i niosących im pomoc”. O 12.00 odbędzie się msza św., po której nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem „Tędy Przeszła Warszawa”. Następnie, o 13.00, zaplanowano plenerowy koncert piosenek okupacyjnych i powstańczych. Uczestnicy uroczystości będą mieli okazję zapoznać się z wystawą „Solidarność i wsparcie. Pomoc dla ludności Warszawy i okolic, wypędzonej w czasie Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu”, którą przygotowało Muzeum Dulag 121.

Planowana jest również projekcja filmu dokumentalnego „Exodus Warszawy 1944”. Dostępna będzie również ekspozycja dotycząca historii obozu. Należy pamiętać, że obchody dnia więźniów i osób niosących im pomoc zapoczątkowali pracownicy Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego.

Kontynuowana jest zbiórka pamiątek związana z byłymi więźniami obozu. Każdy, kto posiada fotografię, dokumenty bądź przedmioty związane z okresem wojennym może zabrać je ze sobą i przekazać pracownikom muzeum.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Najchętniej czytane

W Pruszkowie trwa walka o drugą turę

Pruszków / Wybory 2024
11357

Bąk i Makuch w II turze

Pruszków / Wybory 2024
8930

Nowy skład pruszkowskiej rady miasta

Pruszków / Wybory 2024
8413

Kolejne dane o frekwencji

Region / Wybory 2024
7282

Pierwsze wyniki frekwencji z regionu

Region / Wybory 2024
5746