Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

Wydarzenie

Niecodzienne wydarzenie historyczne organizuje Muzeum Dulag. Już 30 września będzie można wziąć udział w Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc.

Od sierpnia 1944 roku do obozu w Pruszkowie przybywały transporty ludności cywilnej z Warszawy, gdzie toczyły się walki powstańcze. Szacuje się, że przez Dulag 121 przeszło ponad 600 tys. osób. Więźniowie mogli liczyć na pomoc miejscowej ludności.Powstanie warszawskie było bohaterskim zrywem, który został okupiony krwią. Warszawa została zniszczona, tysiące osób zostało wypędzonych z miasta, a wiele poniosło śmierć. Pamięć o walczących o wolność trwa. 

Aby upamiętnić więźniów obozu i tych, który w tych trudnych dniach, nie zważając na własne bezpieczeństw, nieśli im pomoc, Muzeum Dulag 121 organizuje marsz pamięci, który odbędzie się 30 września. –  Tego dnia ulicami Warszawy i Pruszkowa przejdzie Marsz Pamięci „Tędy Przeszła Warszawa”. Warszawska część marszu rozpocznie się o g. 11:00 i wyruszy spod Arsenału (Długa 52), pruszkowska o godz. 14.00 pod kościołem św. Kazimierza przy ul. Kraszewskiego 23 – informują organizatorzy. 

– Organizując Marsz Pamięci pragniemy upamiętnić mieszkańców stolicy, którzy między sierpniem a październikiem 1944 roku zginęli w masowych egzekucjach i bombardowaniach oraz tych, którzy przeżyli gehennę wypędzenia z walczącego a potem grabionego, burzonego i palonego przez okupanta miasta. Większość z nich, szacuje się, że nawet do 650 tysięcy osób, trafiła do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie. Wypędzani ze swoich domów, zabierali ze sobą przeważnie tylko to co było pod ręką. Wygłodzeni i przerażeni, niepewni swego jutra byli gnani przez płonące miasto. Po długim, wykańczającym marszu docierali do obozu w Pruszkowie, gdzie w skrajnie trudnych warunkach czekali na selekcję, podczas której   decydowano o ich dalszych losach. W tym trudnym czasie z ofiarną pomocą wypędzonym ruszyli mieszkańcy Pruszkowa i okolicznych miejscowości. Tysiące osób udzielało wówczas wsparcia więźniom, organizując pomoc medyczną, finansową i żywnościową na terenie obozu i poza jego murami. Dzięki nim z obozu w Pruszkowie udało się wyprowadzić – legalnie lub nielegalnie – około 100 tysięcy osób. Podczas Obchodów pragniemy oddać hołd zarówno Powstańcom jak i Cywilnej Ludności Warszawy, której przyszło żyć w walczącym mieście i przeżyć dramat wygnania, a także tym, którzy często z narażeniem   życia, nieśli im bezinteresownie i ofiarnie pomoc. – zaznaczają organizatorzy.

Program:
WARSZAWA:    X Marsz Niepokonanych  
Trasa Marszu:  Długa, Bielańska, Aleja Solidarności, pl. Bankowy, Marszałkowska, Zielna i Aleje Jerozolimskie, dworzec WKD Śródmieście
10.00  Msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego (ul. Długa 13/15)
11.00  Rozpoczęcie X. Marszu Niepokonanych spod Pomnika Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich
Stacja 1:  plac Krasińskich – Pomnik Powstania Warszawskiego
Stacja 2:  plac przed Narodowym Muzeum Archeologicznym „Arsenał” (ul. Długa 52)
Stacja 3:  plac przed budynkiem PAST-y (ul. Zielna 39)
13.20    Przejazd rekonstruktorów i publiczności kolejką WKD do Pruszkowa (bezpłatne bilety będą rozdawane w trakcie  Marszu)
Podczas Marszu w wybranych punktach trasy odbędzie się program muzyczno-artystyczny w wykonaniu Teatru Muzycznego „Od Czapy”.

PRUSZKÓW:    III Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc
Trasa Marszu :  Kraszewskiego, Prusa, Poznańska, POW, 3 Maja
13.15  Msza św. w Kościele św. Kazimierza (ul. Kraszewskiego 23)
14.00  Rozpoczęcie III. Marszu Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc
Na skrzyżowaniu ulic Prusa i Poznańskiej nastąpi połączenie   marszu pruszkowskiego i warszawskiego.
PRUSZKÓW: Inscenizacja obozowej selekcji i oficjalne uroczystości
15.00 – 16.30  Pomnik „Tędy przeszła Warszawa” na terenie dawnego obozu Dulag 121 ul. 3 Maja 8A

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.