O najnowszej historii Ukrainy w Muzeum Dulag 121

Pruszków

W pruszkowskim Muzeum Dulag kolejna odsłona spotkań z cyklu „Karty historii”. Tym razem gościem placówki będzie dr hab. Tomasz Stryjek – historyk i politolog Uniwersytetu Warszawskiego z wykładem o historii Ukrainy w ostatnich 100 latach. Prelekcji będzie towarzyszyć prezentacja wierszy w języku ukraińskim.

Wykład dr hab. Tomasza Stryjka nosi tytuł „Ukraińskie państwo w epoce nowoczesności od 1917 do 2022 r. Wojna i etos wojenny jako czynniki państwotwórcze”. Będzie mówił o budowaniu tożsamości narodowej Ukrainy od początków XX wieku do czasów obecnych. Wpływ na to miały dwie wojny, a także konflikt, który toczy się na oczach całego świata.

Sukcesem Ukrainy jest obrona swojego terytorium przed najazdem. Wśród źródeł tego sukcesu warto uwzględnić nie tylko kompetencje i determinację ekipy młodych ludzi, która stanęła na czele państwa w 2019 r. W takich sytuacjach, jak obecna w Ukrainie, istotne znaczenie ma także etos narodowy, na który składają się dawne wojny oraz pamięć o nich, i który może być budowany przez państwo już w czasie trwania konfliktu zbrojnego.

Przyjrzenie się temu, jakie wojny Ukraina wygrała i przegrała w XX w., i jak budowała wtedy swój etos narodowy w oparciu o pamięć o nich, a także temu, jak walczy i buduje ten etos obecnie, będzie przedmiotem spotkania w Muzeum Dulag 121.

Razem z wykładem odbędzie się prezentacja wybranych wierszy w języku ukraińskim. Przedstawione będą przez Olenę Turbau – aktorkę kijowskiego teatru „Osobliwości” – i Olega Dracza – ukraińskiego aktora, reżysera i wykładowcy.

Spotkanie odbędzie się w sobotę, 18 lutego, o godz. 15.00 w Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie. Bezpłatne wejściówki do pobrania tutaj.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.