Noc Muzeów w regionie

Region

Już 18 maja wystartuje jubileuszowa, 20. Noc Muzeów. Co będzie można zobaczyć w regionie?

W tegorocznej odsłonie Nocy Muzeów swój udział zgłosiło 312 placówek z Warszawy i okolic. Prawie 50 z nich bierze udział w wydarzeniu po raz pierwszy. Co będzie można zobaczyć w regionie?

Powiat pruszkowski

Podczas Nocy Muzeów kościół św.Kazimierza w Pruszkowie zmieni się w przestrzeń sensoryczną – będzie można ją poczuć wszystkimi zmysłami – wzrokiem, słuchem, węchem, dotykiem, a nawet smakiem. Zaplanowano zwiedzanie oraz grę terenową. Organizatorzy proszą o stosowny ubiór – zakryte ramiona oraz długie spodnie lub sukienkę za kolana. Do udziału w grze terenowej przyda się długopis i kartka.
W programie Muzeum Dulag 121:
17:00-17:30 pokaz filmu animowanego “Asiunia“
18:00-1:00 zwiedzanie ekspozycji Muzeum Dulag 121
18.00-1.00 “Tędy przeszła Warszawa – 80 lat później“ – wystawa fotografii
17.30-19.00 plenerowe gry, zabawy oraz warsztaty malarskie dla rodzin z dziećmi
19:30-20:00 spotkanie z Jerzym Mąkowskim, autorem wystawy “Tędy przeszła Warszawa – 80 lat później“
20:30-23.00 Historia jednego obiektu oraz historia jednej fotografii – opowieści dla zainteresowanych
21:00, 23:00 nocne spacery po terenie dawnych Warsztatów Kolejowych i obozu

Do zwiedzania zaprasza także pruszkowskie Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego. Do zobaczenia będzie zwiedzanie wystawy stałej “Przedświt. Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er – o życiu starożytnej osady hutnicznej“ i czasowej “Zakłady Porcelitu Stołowego w Pruszkowie. Spotkanie“. Przewidziano też warsztaty malowania ceramiki oraz pokazy eksperymentalnego wytopu żelazu przeprowadzone przez pracowników Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Rozbicie pieca dymarskiego i wydobycie żelaza w ogrodzie Muzeum ok. godz. 19.00.

Swoje wydarzenie organizują także „Pruszkowiacy”. Z okazji Nocy Muzeów w Sali Widowiskowej Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie zespoły tańca stworzą Muzeum Tańca Ludowego. Będzie to okazja, aby zobaczyć autentyczne tańce ludowe, prezentowane przez mistrzów w swoim fachu: Polka Dot, Kuźnia Artystyczna, Slavovica, Zespół Maryś – Stowarzyszenie Przyjaciół ZPiT Politechniki Warszawskiej, TKM z Teatru Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”, Woda na Młyn, Zespół Tańca Ludowego „Pruszkowiacy”. Wydarzenie zaplanowano od godz. 18.00.

Piastów zaprasza na zwiedzanie Archiwum Miejskiego prowadzące Muzeum Miasta Piastowa (ul. 11 Listopada 8 (klatka A, II piętro). W programie zwiedzanie wystaw stałych związane z czasami II RP, II wojny światowej, harcerstwem, historii związanej z Piastowem oraz z przemysłem na terenie miasta. Odbędzie się także spacer historyczny po Piastowie i możliwość sprawdzenia się w roli strzelca z karabinku pneumatycznego w przygotowanej Strzelnicy ASG przed budynkiem.

W Otrębusach odbędzie się Noc Muzeów w Karolinie. W Centrum Folkloru Polskiego będzie można zajrzeć do garderoby Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze i posłuchać jak tworzą się kostiumy sceniczne. Do tego zwiedzanie kulis Sali Widowiskowej
18:00-22:00 – zwiedzanie Centrum, gra terenowa na ekspozycji
18:00, 18:30, 19:00, 19:30, 20:00 – zwiedzanie zakulisowe siedziby Zespołu, zapisy: 605 501 770, kontakt@karolinmazowsze.pl
19:00-21:00 – projekcja serii “Sekrety mazowszańskiej garderoby“.

Powiat grodziski

Grodzisk Mazowiecki zaprasza na szereg wydarzeń, które odbędą się w ramach Nocy Muzeów:
17.00 Koncert uczniów Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. T.Bairda w Grodzisku Mazowieckim oraz zwiedzanie zabytkowego Dworu Mokronoskich/Skarbków
17.30 Wiosenny spacer szlakiem zabytków
17.30-19.30 Sesja Retro w Willi Niespodzianka
(ul. Kościuszki 12)
19.30 „Nic nowego pod słońcem” – wieczór kabaretowy Sławomira Hollanda w Mediateka Grodzisk
21.00 – koncert zespołu CZARNINA na placu przy Centrum Kultury Grodzisk Mazowiecki. Zachęcamy do posłuchania: https://www.youtube.com/watch?v=MVlHTs4TSx8
22.00 – FIRE SHOW – plac przy Centrum Kultury Grodzisk Mazowiecki.

W Książenicach zaplanowano Noc Futbo(L)u w Legia Training Center. To najnowocześniejszy ośrodek treningowy w Europie Środkowej, „drugi dom” Legii Warszawa. Będzie można dowiedzieć się m.in. le treningów odbywa się w Legia Training Center w ciągu roku? Co zmieściliśmy na 15 hektarach? Czym zajmuje się Legia Lab? Jak odpoczywają zawodnicy między treningami? Wycieczki z przewodnikami będą rozpoczynać się co pół godziny w godz. 16.00-22.00.

Milanówek zaprasza na Noc Milanowskiego Muzeum Gier i Komputerów przy ul. Dworcowej 2/12. Muzeum wystawi do użytku (!) wszystkie eksponaty. Nie zabraknie tam legendarnych Commodore, Atari, Spectrum, Amigi oraz innych konsoli.

Warszawska Kolej Dojazdowa podczas Nocy Muzeów otworzy tradycyjnie swoją Izbę Tradycji EKD/WKD z zabytkowymi wagonami, semafory czy wyremontowane pulpity dyżurnego ruchu ze stacji Grodzisk Maz. Radońska i Komorów. Zaplanowano też konkurs „Nocne WuKaDkowanie”, który będzie polegał na znalezieniu i rozwiązaniu 5 zagadek/zadań znajdujących się na udostępnionym do zwiedzania terenie WKD. Na karcie konkursowej, która będzie do pobrania na stoisku znajdującym się w Izbie Tradycji EKD/WKD będzie trzeba wpisać odpowiedzi na wszystkie zagadki/zadania a wypełnioną kartę wrzucić do urny znajdującej się na stoisku. Spośród wszystkich poprawnie wypełnionych kart konkursowych zostanie wylosowanych 10 osób, które otrzymają nagrody. Losowanie odbędzie się w pokoju nr 114 w Wydziale Marketingu i Reklamy na terenie siedziby WKD w Grodzisku Mazowieckim w dniu 20.05.2024 r. (poniedziałek) o godzinie 12:00. Z osobami, które wygrają konkurs będziemy kontaktować się mailowo lub telefonicznie w celu odebrania nagrody z logo WKD. Izbę Tradycji będzie można zwiedzać w godz. 16.00-23.00 (ostatnia grupa zwiedzających – wejście 22.30).

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

jacuzzi ogrodowe