Niepełnosprawni będą wędkować w Potuliku

Pruszków

30 kwietnia staw w parku Potulickich stanie się miejscem rywalizacji wędkarzy. W Pruszkowie odbędą się Mistrzostwa Polski w dyscyplinie spławikowej dla osób z niepełnosprawnością narządów ruchu.

Dla wielu wędkarstwo to rozgrywka, ale warto pamiętać, że to także sport wyczynowy. – To są ogromne emocje. Gdy rywalizacja wchodzi na najwyższy poziom, nie ma przebacz. Wędkarze nie odpuszczają i chcą być najlepsi – mówi Ewa Błaszczak, sekretarz/koordynator MP z koła nr 32 PZW przy Sztabie Generalnym WP, która odpowiada za organizację zawodów w Pruszkowie.

W Potuliku spotkają się niepełnosprawni, którzy pałają pasją do wędkarstwa. Na pewno jest to dobra forma aktywności oraz ciekawy sposób na spędzenie czasu. Przez dwa dni w Pruszkowie będzie trwała walka o tytuł mistrza kraju. Osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu mogą liczyć na wsparcie pomocników. – Mistrzostwa Polski są rozgrywane z zasadami sportu wędkarskiego w oparciu o międzynarodowy regulamin FIPS-ed. Zgodnie z nim osoba niepełnosprawna w zależności od stopnia niepełnosprawności ma prawo korzystać ze wsparcia pomocnika. Zależy to od ilości przyznanych punktów handicapowych. W jednym przypadku zawodnik może liczyć jedynie na pomoc w rozstawieniu stanowiska, a w innym np. asystent może nęcić albo podebrać rybę. Bezpośrednie czynności związane z łowieniem zawodnik musi wykonywać sam – wyjaśnia Błaszczak.

Dwa dni rywalizacji wyłonią najlepszych niepełnosprawnych wędkarzy w Polsce. Na 29 kwietnia został zaplanowany trening, który nie jest obowiązkowy. Rywalizacja wystartuje 30 kwietnia, ogłoszenie wyników zaplanowano na 1 maja około 15.00. – Przez dwa dni zawodnicy będą rywalizowali w mistrzostwach kraju. Drugiego dnia nastąpi przelosowanie sektorów, żeby wędkarz po raz kolejny nie łowił z tego samego miejsca. W Mistrzostwach Polski wystartuje 25 zawodników. Chcemy, żeby oprócz rywalizacji była to dobra zabawa. Dla wszystkich uczestników przygotowaliśmy upominki i nagrody – opowiada organizator imprezy.

Za organizację Mistrzostw Polski w wędkarskie spławikowym dla osób z niepełnosprawnością narządu ruchu odpowiada Koło PZW nr 32 przy Sztabie Generalnym Wojska Polskiego w Warszawie przy współudziale Koła PZW nr 18 w Pruszkowie.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.