Muzeum Dulag 121 zaprasza na ciekawe wydarzenia

Spotkanie

Nadchodzący weekend będzie obfitował w wiele ciekawych wydarzeń w naszej okolicy. Pruszkowskie Muzeum Dulag 121 zaprasza mieszkańców na dwa ciekawe wydarzenia.

Już w sobotę 30 listopada w muzeum odbędzie się wyjątkowa teatralna inscenizacja „O przemijaniu – ks. Twardowski”. Aktorzy z grupy Teatralna K40 sięgnęli po fragmenty wierszy i prozy Ks. Twardowskiego, by stworzyć niecodzienny spektakl, który zarazem uczy, bawi oraz wzrusza do łez. Co więcej to widowisko o niezwykle trudnym temacie jakim jest przemijanie.

Widowisko rozpocznie się o godz. 15.00 w sobotę 30 listopada. Wstęp wolny.

Natomiast już w niedzielę 1 grudnia odbędzie się spotkanie z cyklu „Nasze korzenie”. Wykład i warsztat genealogiczny poprowadzi Igor Strojecki – publicysta, varsavianista i pasjonat genealogii. – Najlepiej uczyć się metod poszukiwań genealogicznych korzystając z doświadczeń osób, które mają w tym zakresie duże doświadczenie. Dlatego też, przywracając muzealny cykl spotkań „Nasze korzenie”, zaprosiliśmy bardzo zasłużonego genealoga, Pana Igora Strojeckiego, by prezentując historię rodu Barszczewskich, sięgającego korzeniami do wieku XV, przedstawił nam metody swojej pracy i poszukiwań oraz rodzaje źródeł. Podczas spotkania będzie więc okazja, by wzbogacić swoje umiejętności a także poznać losy dwóch wybitnych, spokrewnionych ze sobą kobiet: aktorki Elżbiety Barszczewskiej (1913-1987) pisarki Marii Dąbrowskiej (1889 -1965) – wyliczają organizatorzy.

Igor Strojecki od ponad 40 lat zajmuje się poszukiwaniem własnych korzeni. Dziś jest niekwestionowanym ekspertem w dziedzinie genealogii. Udało mu się odtworzyć, sięgający aż 1480 roku, rodowód swojej prababki Niedźwieckiej, szwagierki Antoniny, żony słynnego podróżnika Leona Barszczewskiego. Ród Barszczewskich pojawił się w Warszawie już w połowie XIX wieku. Wśród krewnych i powinowatych Igora Strojeckiego można odnaleźć wiele zasłużonych nazwisk m.in. poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, kompozytora Henryka Wieniawskiego, pisarza Jana Dobraczyńskiego czy poety symbolisty Aleksandra Błoka. Zagłębiając się w rodzinne archiwa, zebrał cenne wiadomości o dwóch nietuzinkowych kobietach – Elżbiecie Barszczewskiej i związanej z Komorowem Marii Dąbrowskiej. Jak się później okazało, obie Panie podczas Powstania Warszawskiego znalazły się w obozie Dulag 121. To właśnie od wspomnień Elżbiety, ostatniej kobiety z rodu Barszczewskich, rozpoczęła się genealogiczna pasja Igora Strojeckiego. Może i w was to spotkanie zaszczepi chęć do poznania losów rodu.

Początek spotkania już 1 grudnia o godz. 15.00. Wstęp wolny.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Najchętniej czytane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
10531

Pierwsze oficjalne wyniki z Pruszkowa

Pruszków / Wybory 2024
4146

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
3092

Znamy wyniki wyborów w gminach

Pruszków / Wybory 2024
2946
Grill gazowy