Moc atrakcji w czasie Nocy Muzeów!

Region

Noc Muzeów to jedno z najbardziej lubianych, corocznych wydarzeń. Sprawdźcie co będziecie mogli zwiedzić w bliższej lub dalszej okolicy.

To jedyna taka noc w roku, gdy jednocześnie w wielu miejscowościach w całej Polsce przed wejściami do muzeów ustawiają się długie kolejki chętnych do zwiedzania. W dodatku nie musimy martwić się o bilety, bo obiekty udostępniane są nieodpłatnie. W tym roku ta impreza kulturalna odbędzie się w nocy z 18 na 19 maja.

Pruszków

Podczas tegorocznej edycji Nocy Muzeów nie może zabraknąć pruszkowskiego Muzeum Dulag121, które znajduje się przy ul. 3 Maja 8a. Budynek zostanie otwarty już o godz. 15, a zamknięty dopiero o 1 w nocy.

Dulag 121 zamieni się w Jednodniowe Muzeum Żbikowa. 18 maja pojawi się wystawa, którą przygotowywali m.in. sami mieszkańcy. – Posiłkując się archiwalnymi fotografiami, dokumentami i artefaktami przedstawimy dzieje żbikowskich zakładów i przedsiębiorstw, parafii, szkół, organizacji i towarzystw, a także pokażemy codzienność Żbikowian w kilku ostatnich dekadach – zapowiadają organizatorzy.

O godz. 18 spod muzeum ruszy spacer po robotniczym Żbikówku, który poprowadzi badaczka Pruszkowa dr. Agata Gołąb. Następnie, o godz. 20.30 i równo o 23 wyruszą dwa nocne spacery po niedostępnych na co dzień zakamarkach terenu dawnych warsztatów kolejowych.

Ofertę przygotowało również Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie, które znajdziecie na terenie pl. Jana Pawła II 2. Noc upłynie w iście celtyckim klimacie. Dowiemy się jak wyglądało życie codzienne tego niezwykłego ludu oraz jaką rolę odegrali w rozwoju cywilizacyjnym ziem Polski. – Nasze Muzeum stanie się na tę Noc areną dyskusji, wykładów, zajęć warsztatowych, pokazów, gier i zabaw dla różnych grup wiekowych, a nad wszystkim czuwać będzie celtycki duch – opisują organizatorzy wydarzenia.

Impreza odbędzie się w godz. 17-23.

Grodzisk Maz.

Noc Muzeów w Grodzisku Mazowieckim nosi tytuł „Wielcy artyści, wielkie dzieła”. Ten kto chciałby, choć na chwilę, poczuć się jak Da Vinci, Rafael, Picasso, Dali czy Van Gogh musi odwiedzić Willę Niespodzianka przy ul. Kościuszki 12. Tam od godz. 18.30 będą trwały warsztaty malowania obrazów w stylu kubistycznym, fotograficzne pt. „Wkomponuj się w obraz”, tworzenia barwnych wzorów na kamieniach, czyli „lucky stones”. Nauczycie się malować również jak Van Gogh.

Nieopodal, w Centrum Kultury przy ul. Spółdzielczej dostępna będzie przestrzenna instalacja świetlna „play field”, złożona z kolorowych kul. Ponadto o godz. 22 w sali widowiskowej kina odbędzie się spektakl „Materia” w świetle UV. Wystąpi teatr tańca Byemotion. Natomiast o 23.30 wystartuje płatny (bilety 25 zł) seans kinowy „Klimt i Schiele. Eros i Psyche”.

Z kolei Dworek Skarbków przy ul. Okulickiego 8 z chęcią przyjmie miłośników muzyki, bowiem w godz. 17.30-18.30 odbędzie się tam koncert uczniów PSM I st. im. T. Bairda. Pojawienie się tam to też okazja do zwiedzania zabytkowego westybulu.

W godz. 16-23 dla zwiedzających dostępna będzie Izba Tradycji EKD/WKD. Dla gości przygotowano m.in. prezentację taboru Warszawskiej Kolei Dojazdowej. To przy ul. Batorego 23.

Piastów

Niecodzienne wydarzenie szykuje się w Piastowie. Pamiętacie serial „07 zgłoś się” i porucznika Borewicza? Chcielibyście obejrzeć i posiedzieć w jego milicyjnym polonezie? To będzie do tego okazja! 18 maja odbędzie się Piastowska Parada Radiowozów i Pojazdów Specjalnych.

– Duchy dawnej motoryzacji ożyją, by raz jeszcze przejechać ulicami Piastowa. Radiowozy, karetki, wozy strażackie i inne pojazdy specjalne rozświetlą miasto błyskami kogutów, wypełnią dźwiękiem syren… – zapowiadają organizatorzy z Muzeum Motoryzacji i Techniki w Piastowie.

Impreza rozpocznie się o godzinie 17.00 na Targowisku Miejskim w Piastowie (Al. Krakowska róg Lwowskiej), a zakończy wielką paradą ulicami Piastowa o godzinie 21.00. Na wszystkich uczestników czekać będą liczne atrakcje: konkursy z nagrodami, przejażdżki starymi radiowozami, pokazy specjalne.

Warszawa

Oferta w stolicy jak zwykle jest najbogatsza. To tutaj ustawiają się najdłuższe kolejki do muzeów. Szczegółowe informacje na temat każdej atrakcji i muzeum znajdziecie na stronie internetowej Warszawy – www.um.warszawa.pl. Możliwości jest tak wiele, że trudno je wszystkie tutaj zmieścić. – Tegoroczna 16. Noc Muzeów w Warszawie zapowiada się bardzo atrakcyjnie. W sobotę, 18 maja zwiedzających zaprosi 260 placówek. Mam nadzieję, że tak jak zawsze publiczność dopisze, a wrażenia z oglądanych atrakcji długo pozostaną w ich pamięci – zaprasza Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 3

3 odpowiedzi na “Moc atrakcji w czasie Nocy Muzeów!”

  1. wawa pisze:

    Warszawy to tu nie reklamujcie, bo mile widziani w niej nie będziecie.
    Macie 2 muzea, zwiedzajcie do woli.

  2. Bobo pisze:

    W tym roku nie bierze udział muzeum figur stalowych ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły