Manewry napoleońskie w Falentach

Wydarzenie

Stowarzyszenie Projekt Raszyn organizuje już po raz 10-ty przedsięwzięcie z okazji stoczonej na ziemiach powiatu pruszkowskiego w 1809 r. wielkiej bitwy z czasów napoleońskich. Wydarzenie to odbędzie się 27 kwietnia. W programie znajdziecie wiele atrakcji!

Przypomnijmy, że podczas bitwy stoczonej 19 kwietnia w 1809 r. na grobli w Raszynie Polacy ocalili ojczyznę, a wydarzenie to wielokrotnie uwieczniano w literaturze, filmie i malarstwie. Wojskami polskimi dowodził wtedy książę Józef Poniatowski. W tym roku przypada 210. rocznica bitwy pod Raszynem.

– Na tą szczególną rocznicę przygotowujemy też szczególne obchody. Poza tradycyjnym Piknikiem z historią, po zmierzchu na fasadzie pałacu w Falentach wyświetlimy Widowisko multimedialne (światła i dźwięku – przyp. red.), w którym opowiemy widzom o barwnej historii okolic oraz samym starciu wojsk – informuje Dorota Betko, prezes Stowarzyszenia Projekt Raszyn.

Wydarzenie odbędzie się 27 kwietnia (sobota) na terenie parku pałacowego w Falentach przy al. Hrabskiej 3.

Oto program imprezy:

12.30 – 16.00 Piknik z historią
– I bieg „Złotych Pszczół” dla dzieci
– bajki , baśnie, opowieści z MuBaBao
– 14.00 uroczyste Manewry Wojsk Napoleońskich
– grochówka z Wojskiem
– wybijanie pamiątkowych monet, pokazy historyczne, warsztaty,

19.00 – 22.00 Historia w słowie, tańcu i obrazach
– Spektakl taneczny Moniuszko i Hrabina
– Potańcówka dworska na dechach

21.30 Widowisko Multimedialne „ Wielka bitwa i dzieje Pałacu w Falentach”

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 1

Jedna odpowiedź do “Manewry napoleońskie w Falentach”

  1. Joe pisze:

    Byłem w zeszłym roku. Impreza dla uczestników chcących pokazać się w mundurach z epoki, a nie dla widzów. Tak zwane wojsko zbierało się bezładnie przez ponad pół godziny od wyznaczonej godziny, maszerowali po boisku przez kilka minut, a potem oficerowie długo zastanawiali się nad kolejnymi manewrami, aby wreszcie pokazać kilka zmian szyku. Co, dlaczego i jaki to miało związek z bitwą, nikt nie objaśnił (wojska były wymieszane na czas tych manewrów). Grupy rekonstrukcyjne może się i dobrze bawiły, ja w ogóle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły