Małe Muzeum Historyczne otwarte

Michałowice

14 października, w Dzień Edukacji Narodowej, zostało otwarte Małe Muzeum Historyczne. Jego siedzibą jest Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Nowej Wsi.

W 2005 roku podczas Dni Sportu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowej Wsi mieszkańcy mogli zobaczyć mały zbiór eksponatów. Mimo to wystawa spotkała się z niemałym zainteresowaniem. Zwiedzający mogli zobaczyć tary do prania, maglownicę, gramofon, wagę na listy, płyty analogowe i pocztówkowe. Już wówczas pojawił się pomysł na zorganizowanie muzeum. Wystosowany został apel do mieszkańców o podarowanie eksponatów.

Apel spotkał się z doskonałym odzewem ze strony mieszkańców. Do zbiorów w pracowni historycznej trafił np. dzienniczek ucznia z 1935 roku,

Teraz Muzeum może pochwalić się dużym zbiorem eksponatów. Wśród nich znajdują się m.in. pamiątki z czasów Powstania Warszawskiego, zdjęcia żołnierzy z lat 30. i 40., a także historyczne przybory szkolne i pomoce naukowe. Znalazło się także miejsce na pasje samych uczniów, którzy zgromadzili pokaźną kolekcję z zakresu filatelistyki, filumenistyki i czytelnictwa.

Muzeum powstało dzięki zaangażowaniu uczniów, którzy pełnią także rolę kustoszów w ramach koła Muzealnego. Nie byłoby tej placówki, gdyby nie eksponaty ofiarowane przez mieszkańców gminy Michałowice.

Podczas oficjalnego otwarcia 14 października obecna była wójt Michałowic Małgorzata Pachecka, radni gminy, muzealnicy, nauczyciele i uczniowie wraz z rodzicami. Teraz muzeum codziennie mogą odwiedzać uczniowie szkoły. Będzie otwarte także podczas dni otwartych szkoły.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.