Listy więzienne Zofii i Kazimierza Moczarskich

Pruszków

W pruszkowskim Muzeum Dulag 121 w nachodzącą sobotę odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Karty Historii. To okazja aby zaznajomić się z historią Zofii i Kazimierza Moczarskich, którzy kilka lat swoje życia spędzili w więzieniu stalinowskim.

Zofia Moczarska, pseudonim „Malina” (1917-1977) była dziennikarką. Przed wojną studiowała w Wyższej Szkole Dziennikarskiej w Warszawie. W 1939 r. pracowała w Ministerstwie Opieki Społecznej w Warszawie. W okresie Powstania Warszawskiego była łączniczką i redaktorką prasy powstańczej. W marcu 1949 r. została aresztowana przez Urząd Bezpieczeństwa i skazana na sześć lat pozbawienia wolności.

Kazimierz Moczarski, pseudonim „Maurycy”, „Rafał”, „Grawer” (1907-1975) prawnik, dziennikarz oraz absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i Institut des Hautes Études Internationales w Paryżu. Walczył w Powstaniu Warszawskim, zwalczał kolaborantów i szmalcowników. W 1945 r. aresztowany przez UB i skazany na 11 lat więzienia.

O ich historii opowiedzą córka – Elżbieta Moczarska i autorka edycji listów małżeństwa Moczarskich – Anna Machcewicz.

Start: 16 kwietnia (sobota), godz. 15.00.
Miejsce: Muzeum Dulag 121, ul. 3 Maja 8A, Pruszków.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy