Księga pamięci Pruszkowa

Pruszków

Książnica Pruszkowska oddaje w ręce czytelników „Sefer Pruszków. Księga pamięci Pruszkowa, Nadarzyna i okolic”. To jedna z ponad ośmiuset żydowskich ksiąg pamięci.

W języku hebrajskim „sefer” to po prostu „księga”. Podobne publikacje stanowią niezwykle cenne źródło wiedzy oraz odgrywają istotną rolę w pracy badaczy kultury żydowskiej. Sefer Pruszkow, Nadarzin we-ha-sewiwa, czyli księga pamięci Pruszkowa, Nadarzyna i okolic została wydana przez Książnicę Pruszkowską, aby kolejne pokolenia mogły odkrywać zakamarki historii. 

Warto wiedzieć, że pozycja pierwotnie została wydana w 1966 roku w Tel Awiwie. Zawiera ponad siedemdziesiąt tekstów pięćdziesięciu autorów. Dzięki temu każdy ma szansę odkryć historię Pruszkowa, w której Żydzi odegrali istotną rolę. Choć stanowili niewielką część wspólnoty to mieli wpływ na decyzje władz miasta, tworzyli kulturę i angażowali się społecznie. 

Żydzi w Pruszkowie zaczęli osiedlać się w latach 80. XIX wieku. Tworzyli podwaliny pod rozwój miasta zakładając kolejne fabryki. W 1904 roku gmina żydowska uzyskała samodzielność. Z czasem pojawiły się kolejne domy, najwięcej przy ul. Prusa. W latach 20. w Pruszkowie mieszkało ponad 900 Żydów, co stanowiło 6 proc. całej społeczności.

Dla wszystkich Żydów ogromnym dramatem był czas II wojny światowej. W listopadzie 1940 roku Niemcy na terenie Pruszkowa założyli getto. Warto wspomnieć, że wielu Żydów ukrywało się w lasach młochowskich. 

„Sefer Pruszków. Księga pamięci Pruszkowa, Nadarzyna i okolic” to ponad 450 stron, które stanowią obraz życia Żydów i pokazują ich wpływ oraz zaangażowanie w tworzenie miasta. Publikacja Książnicy Pruszkowskiej to wartościowa pozycja dla miłośników historii i nie tylko.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.