Kolejny spacer po Turczynku

Podkowa Leśna

Liczne prośby zmobilizowały podkowiańskie Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich do organizacji kolejnego spaceru po Turczynku z przewodnikiem – Agnieszką Wojcierowską. Wydarzenie zaplanowano na sobotę, 6 lipca.

Turczynek to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Milanówku. Dwie niemal bliźniacze wille graniczą ze Stawiskiem – domem Jarosława Iwaszkiewicza. Od wielu lat są niezamieszkałe i nieużytkowane. Przez długie lata funkcjonował tu szpital. Dziś niestety niszczeją. W ostatnim czasie udało się jednak uporządkować teren wokół nich, postawiono ławki, kosze na śmieci, a ścieżki wyżwirowano. Poza imponującymi willami zachowały się także budynki gospodarcze z czerwonej cegły i tzw. willa Luksemburga.

Wille powstały dla dwóch córek Bonawentury Toeplitza – jednego z dyrektorów spółki Lilpop, Rau & Lowenstein. Współtwórcą budowli był Stanisław Lilpop – ojciec założyciela Miasta Ogrodu Podkowy Leśnej. Podczas okupacji bywali tu postacie, które wniosły wybitny wkład w polską sztukę i naukę, m.in. Marcia Skłodowska-Curie czy prof. Ludwik Werenstein z rodziną.

O historii i tajemnicach, jakie kryją mury zabytkowych willi możecie dowiedzieć się podczas spaceru tematycznego, który wyruszy z przystanku WKD Polesie (ul. Grudowska 65, Milanówek) 6 lipca o godz. 11.00. Przewodnikiem będzie Agnieszka Wojcierowska. Wstęp wolny, czas trwania spaceru to ok. 2 godziny. Uwaga – ze względu na zły stan techniczny budynków, nie będzie możliwości wejścia do środka.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.