Kolejne spacery po Pruszkowie

Pruszków

Tym razem mieszkańcy Pruszkowa w ramach spacerów historycznych poznają dzieje ludności żydowskiej, które przybliży Marian Skwara. Z kolei Szymon Kucharski opowie o początkach warsztatów kolejowych.

„Co zostało po pruszkowskich Żydach?” – tak brzmi tytuł najbliższego, sobotniego spaceru historycznego. Marian Skwara przybliży uczestnikom dzieje ludności żydowskiej w Pruszkowie. Pierwsi Żydzi pojawili się w mieście w latach 80. XIX wieku. W 1939 roku stanowili 5 proc. wszystkich mieszkańców. Ogromnym doświadczeniem dla ludności żydowskiej była II wojna światowa. Szacuje się, że przeżyło ją około 10 proc. pruszkowskich Żydów. 

Trasa spaceru obejmie miejsca związana z historią żydowską. Mieszkańcy Pruszkowa będą mieli okazję dowiedzieć się, gdzie znajdowały się m.in. synagoga, mykwa czy szkoły żydowskiego. Marian Skwara zaprezentuje uczestnikom spaceru sylwetki pruszkowskich Żydów, wśród których warto wymienić m.in. Dawida Abramowicza, Abrama Koziebrockiego i Zachariasza Artsztajna. Wędrówka rozpocznie się 18 czerwca o godz. 12.00 przy ul. Stalowej 3.

Tematem kolejnego spaceru historycznego będą dzieje warsztatów kolejowych. Zakłady funkcjonowały przez lata na pruszkowskim Żbikowie. Na dawnym terenie ZNTK nadal można zobaczyć kolejowe pozostałości. Szymon Kucharski przedstawi uczestnikom wędrówki najważniejsze wydarzenia z historii warsztatów oraz opowie o dawnych budynkach. Spacer rozpocznie się 19 czerwca o godz. 12.00 w Muzeum Dulag 121.

Spacery historyczne organizowane są z okazji 100-lecia miasta.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.