„Kobiety Pistolety” w Muzeum Dulag 121

Pruszków

Muzeum Dulag 121 zaprasza na otwarcie wyjątkowej wystawy poświęconej losom kobiet więzionych w obozie przejściowym na terenie Pruszkowa.

Wystawa „Kobiety Pistolety” przygotowana przez Muzeum Stutthof opowiada o losach 40 kobiet, które po Powstaniu Warszawskim trafiły do obozu Dulag 121 w Pruszkowie, a potem deportowano do obozu koncentracyjnego Stutthof w Sztutowie na Pomorzu. Bohaterki wystawy to sanitariuszki i łączniczki biorące udział w Powstaniu Warszawskim. Dzięki wystawie poznajemy ich wojenne perypetie z czasów walk powstańczych, szczegóły związane z pobytem w obozie w Pruszkowie, a także dramatyczne wspomnienia z deportacji i z obozu koncentracyjnego Stutthof.

Kobiet było czterdzieści. Miały od 14 do 28 lat i należały w większości do Armii Krajowej – do pułku „Baszta” działającego podczas Powstania Warszawskiego na Mokotowie. Po upadku Mokotowa pojmane kobiety uwięziono w obozie przejściowym Dulag 121 w Pruszkowie. Pomimo zapewnień o przysługujących im prawach jeńców wojennych, rankiem 29 września 1944 roku grupę 40 sanitariuszek i łączniczek wywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthof. Już podczas transportu „Czterdziestkę” odizolowano od ludności cywilnej i umieszczono w osobnych wagonach. Większość kobiet była ubrana w kombinezony, kurtki wojskowe z biało-czerwonymi proporczykami. Miały naszywki na furażerkach i polskie orzełki. Kilka miało chlebaki i pasy wojskowe. Po przyjęciu do obozu kobiety-jeńcy nie zostały poddane zwyczajowej „ceremonii powitalnej”. Ustawiono je przy drutach kolczastych, gdzie czekały na dalsze rozkazy. W ciągu kilku godzin wiadomość o ich przybyciu obiegła cały obóz. Czterdzieści dziewcząt w mundurach wzbudziło zainteresowanie nie tylko więźniów, lecz także SS-manów. Mówiono o nich Kobiety Pistolety.

Historia „Czterdziestki” jest opowieścią o niezwykłych przyjaźniach, które stały się strategią przetrwania. Pomimo różnych charakterów, temperamentów i wieku kobiety-jeńcy były bardzo solidarne. Każda z nich spontanicznie przyjęła odpowiedzialność za postawę i przetrwanie całej grupy. Udało im się dowieść, że człowiek ma umiejętność wznoszenia się ponad narzucony los.
 
Uroczyste ostwarcie wystawy odbędzie się w sobotę, 22 kwietnia, o godz. 17.00 w Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie (ul. 3 Maja 8A). Ekspozycję można będzie zwiedzać do 21 maja.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Najchętniej czytane

W Pruszkowie trwa walka o drugą turę

Pruszków / Wybory 2024
11397

Bąk i Makuch w II turze

Pruszków / Wybory 2024
9015

Nowy skład pruszkowskiej rady miasta

Pruszków / Wybory 2024
8520

Kolejne dane o frekwencji

Region / Wybory 2024
7292

Pierwsze wyniki frekwencji z regionu

Region / Wybory 2024
5758