Klasyka w Pruszkowie

Pruszków

Do Pruszkowa zawitają wykonawcy muzyki klasycznej światowej sławy. 24 września o godzinie 13:00 w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy odbędzie się koncert organisty i klawesynisty – Marka Toporowskiego oraz małżeństwa znanych flecistów – Łukasza Długosza i Agaty Kielar-Długosz.

Koncert jest kontynuacją organizowanych od lat Pruszkowskich Koncertów Organowych i Kameralnych. W programie wspólnego występu artystów, który odbędzie się 24 września są utwory najwybitniejszych klasyków: Bacha, Vivaldiego, Haendla. 

Marek Toporowski jest cenionym polskim klawesynistą, organistą i dyrygentem. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie doskonalił swoje umiejętności także zagranicą, pod czujnym okiem wybitnych nauczycieli takich jak: Daniel Roth czy Bob van Asperen. W 1991 Toporowski założył oryginalny zespół „Concerto Polacco”. Grupa specjalizuje się w muzyce z XVII i XVIII wieku wykonywanej na historycznych instrumentach. Jego zamiłowanie do takiej muzyki widać także na przykładzie wykonywanych pod jego batutą piosenek staropolskich. Swoją działalnością zyskał uznanie krytyków. Kariera muzyka bogata jest w różnego rodzaju nagrody. Pięciokrotnie otrzymywał on Nagrodę Fryderyka, jest laureatem I nagrody I. Ogólnopolskiego Konkursu Klawesynowego im. Wandy Landowskiej w Krakowie (1985).

Toporowskiemu towarzyszyć będą wybitni fleciści w osobach Łukasza Długosza i Agaty Kielar-Długosz. Małżeństwo muzyków czynnie występuje na scenach krajowych jak i zagranicznych. 

Łukasz Długosz jest absolwentem Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz studiów mistrzowskich w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz w Yale University w New Haven. Współpracuje z wieloma renomowanymi  orkiestrami z całego świata.  Występował jako solista m.in. w Wiedniu czy Monachium. Grywał także pod batutą uznanych dyrygentów, m.in. Marissa Jansonsa, Jerzy Maksymiuka, Krzysztofa Pendereckiego. Długosz oceniany jest bardzo wysoko przez krytyków muzycznych. Nie dziwi zatem bardzo długa  lista nagród dla polskiego artysty. Jest on najbardziej utytułowanym flecistą w historii kraju.

Jego żona, Agata ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie. Wielokrotnie występowała w koncertach dedykowanych jej przez polskich i zagranicznych kompozytorów. Była również pierwszą flecistką Bayerisches Symphonieorchester München. Niejednokrotnie prezentowała się w orkiestrach znanych dyrygentów. Współpracowali z nią m.in. z Zubin Mehta, Mariss Jansons, Sir Colin Davis, Jerzy Maksymiuk. Podobnie jak mąż  ma w swoim dorobku całą pulę nagród muzycznych.

Popołudniowy koncert będzie doskonałą okazją do przeżyć muzycznych miejscowych melomanów. Wstęp wolny.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.