Katyń oczyma świadków

Spotkanie

W 79. rocznicę Zbrodni Katyńskiej Muzeum Dulag 121 zaprasza na spotkanie z Henrykiem Troszczyńskim – jednym z ostatnich żyjących świadków odkrycia zbiorowych mogił w katyńskich lasach. Podczas spotkania odbędzie się projekcja filmu „Czaszka z Katynia” oraz prelekcja dr. Dariusza Gałaszewskiego.

Wiosną 1940 roku sowiecka policja polityczna – NKWD ZSRR – wymordowała blisko 22 tys. osób: polskich jeńców wojennych w Katyniu, Charkowie i Kalininie (Twerze) oraz więźniów (wojskowych i cywilów) w różnych miejscach sowieckich republik ukraińskiej i białoruskiej. Masowe groby zostały odkryte w 1941 roku.

„Chłopak z Katynia”
Wśród osób, którym miejscowa ludność przekazała informację o grobach polskich oficerów w katyńskich lasach był Henryk Troszczyński – świadek historii i bohater książki „Chłopak z Katynia”. Pan Troszczyński podczas okupacji został wysłany na przymusowe roboty w okolice Smoleńska. Był jedną z osób, którym miejscowa ludność przekazała informację o masowych grobach polskich oficerów znajdujących się w pobliskich lasach. Dziś jest jednym z ostatnich żyjących świadków odkrycia Zbrodni Katyńskiej.

Film „Czaszka z Katynia”
Po odkryciu Zbrodni rozpoczęły się ekshumacje. W grupie powołanej przez Niemców do zbadania masowych grobów znalazł się duński profesor Helge Tramsen, który w 1943 roku przemycił do Kopenhagi czaszkę polskiego oficera zamordowanego w Katyniu. Czaszka została odnaleziona w 2005 roku w jednej z szaf Instytutu Medycyny Sądowej w Kopenhadze. Z notatek profesora Tramsena wynikało, że czaszka należy do Ludwika Szymańskiego – kapitana rezerwy. Niestety, nie było co do tego faktu całkowitej pewności. Film „Czaszka z Katynia” ukazuje zaskakującą historię tego mrocznego eksponatu, a także losy lekarzy pracujących na miejscu ekshumacji grobów w 1943 roku.

Już 27 kwietnia będzie można spotkać się z Henrykiem Troszczyńskim w Muzeum Dulag 121. Dodatkowo dr Dariusz Gałaszewski przedstawi historię Zbrodni Katyńskiej, a także próby jej zatuszowania. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15.00

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 1

Jedna odpowiedź do “Katyń oczyma świadków”

  1. Głos pisze:

    A w CKiS komuch czyta motłochowi poezję rosyjską… Cały kod pewno zasłuchany!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Najczęściej komentowane

Grill gazowy