Już w niedzielę festiwal ARTEfakty w Pruszkowie

Pruszków

Jak zmieniła się technika wyrabiania przedmiotów ceramicznych na przestrzeni wieków? Jak powstają naczynia ceramiczne? Jak wygląda historia pruszkowskiego Porcelitu? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź na zbliżającym się Festiwalu ARTEfakty.

To już IV edycja Festiwalu. Tegoroczna odsłona wydarzenia przebiegnie pod hasłem „Żywioły: ziemia i ogień. Pokazy i warsztaty garncarskie”. Impreza odbędzie się 11 września (niedziela) od godz. 11.00.

Co będzie można zobaczyć, czego doświadczyć, o czym się dowiedzieć? W najbliższą niedzielę Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. S. Woydy w Pruszkowie zamieni się w centrum ceramiki.

Przygotowano przekrój historii ceramiki od neolitu do czasów współczesnych. Pod lupę będą brane zarówno techniki produkcji, jak i wciąż zmieniające się kanony piękna. Co więcej – nie dość, że będzie można podejrzeć rekonstruktorów, to jeszcze własnoręcznie będzie można ulepić naczynia i figurki.

Gośćmi Festiwalu będą specjaliści i pasjonaci z różnych dziedzin: rekonstruktorzy historyczni, archeolodzy, historycy sztuki, artyści , garncarze, animatorzy i współcześni rzemieślnicy. Szykuje się spora dawka wiedzy i ciekawostek do przyswojenia.

Wydarzenie będzie pełne atrakcji, spośród których każdy, od najmłodszych po najstarszych odwiedzających, znajdzie coś dla siebie. Pokazy, wykłady, projekcje filmów, spektakl dla dzieci, czy warsztaty – to garść planowanych wydarzeń festiwalowych. Dodatkowo przez cały dzień festiwalu na terenie Muzeum będzie można obejrzeć filmy dokumentalne, stanowiska rekonstrukcyjne, zwiedzić wystawę „Przedświt”, a dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach.

Poniżej prezentujemy szczegółowy plan ARTEfaktów, które odbywają się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

11:00 – Otwarcie festiwalu
11:15 – Spektakl słowno-muzyczny dla dzieci „Tajemnice glinianych dzbanków”
12:30 – Kintsugi – Pokaz japońskiej sztuki naprawiania potłuczonych naczyń ceramicznych
14:00 – Jaskinia i malowany dzbanek. Barwny świat przed wiekami – prelekcja
14:40 – Garnek 3D – prelekcja
15:20 – Cegielnie pruszkowskie – prelekcja
16:00 – Od Teichfelda do Ehrenreicha – Dzieje pruszkowskiej fabryki fajansu i wyrobów ceramicznych; Kajtek, Ryszard i Nostalgia… – porcelitowe serwisy z Pruszkowa.
17:30 – Wypalone w ogniu – wypał naczyń
18:00 – Ceramika z Pruszkowa – Premiera filmu “Ceramika z Pruszkowa” Fundacji Pokolenia Pokoleniom.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.