Już niebawem obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

Pruszków

Muzeum Dulag 121 zaprasza do wspólnego upamiętnienia losów więźniów pruszkowskiego obozu przejściowego oraz mieszkańców miasta, którzy nieśli im wówczas pomoc. Uroczystości Dnia Pamięci odbędą się na przełomie września i października.

Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc są współorganizowane przez Muzeum Dulag 121, Powiat Pruszkowski, Miasto Pruszków, Instytut Pamięci Narodowej i Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Uroczystości zostały objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Program Obchodów Dnia Pamięci

30 września 2023
Godz. 12.00
Teren dawnego obozu Dulag 121 (dziś MLP Group)
ul. 3 Maja 8A, Pruszków

W programie:
• Przemówienie okolicznościowe
• Wystąpienia Świadków Historii – byłych więźniów obozu Dulag 121
• Apel Pamięci
• Ceremonia złożenia wieńców i zapalenia zniczy pod Pomnikiem
Uroczystości odbędą się w asyście honorowej Wojska Polskiego.
Po oficjalnej części Obchodów – poczęstunek, który będzie również okazją do wspólnych rozmów i wymiany doświadczeń.
Podczas wydarzenia prezentowana będzie wystawa „Zbrodnie (nie)osądzone. Rozliczenia z niemieckimi sprawcami zbrodni z okresu II wojny światowej” przygotowana przez Delegaturę IPN w Kielcach.

1 października 2023
Godz. 18.00
Parafia NPNMP w Żbikowie
ul. 3 Maja 124, Pruszków

W niedzielę, 1 października o godz. 18.00 odbędzie się Msza Święta w intencji więźniów obozu Dulag 121 i niosących im pomoc. Po mszy odbędzie się koncert „Kiedy ucichną pociągów dreszcze…” przygotowany przez Fundację ART. Wystąpią: Andrzej Mastalerz i Maria Reif (teksty), Maria Tsapenko (piano), Dawid Mkrtchyan (skrzypce), Aleksandra Muszyńska (śpiew)

2 października 2023
Godz. 18.00
Parafia św. Wojciecha na Woli
ul. Wolska 76, Warszawa

W Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy odbędzie się Msza Święta w intencji warszawiaków, którzy musieli żyć w ogarniętym walkami mieście oraz wypędzonych do obozu Dulag 121. Msza zostanie odprawiona w Kościele św. Wojciecha na Woli, gdzie w czasie Powstania był zorganizowany jeden z punktów zbornych dla ludności cywilnej wypędzanej z Warszawy.

Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc Patronatem Honorowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda.
2 października, w Dzień Pamięci Ludności Cywilnej Powstańczej Warszawy pod tablicami upamiętniającymi więźniów obozu przejściowego Dulag 121 na Cmentarzu w Tworkach oraz na Cmentarzu Żbikowskim w Pruszkowie oficjalne delegacje złożą wiązanki kwiatów.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.