Już jutro rozpoczęcie obchodów Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

Pruszków

Muzeum Dulag 121 zaprasza do wspólnego upamiętnienia losów więźniów pruszkowskiego obozu przejściowego oraz mieszkańców miasta, którzy nieśli im wówczas pomoc. Uroczystości rozpoczną się już jutro i potrwają do 2 październka.

Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc są współorganizowane przez Muzeum Dulag 121, Powiat Pruszkowski, Miasto Pruszków, Instytut Pamięci Narodowej i Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Uroczystości zostały objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Program Obchodów Dnia Pamięci

30 września 2023
Godz. 12.00
Teren dawnego obozu Dulag 121 (dziś MLP Group)
ul. 3 Maja 8A, Pruszków

W programie:
• Przemówienie okolicznościowe
• Wystąpienia Świadków Historii – byłych więźniów obozu Dulag 121
• Apel Pamięci
• Ceremonia złożenia wieńców i zapalenia zniczy pod Pomnikiem
Uroczystości odbędą się w asyście honorowej Wojska Polskiego.
Po oficjalnej części Obchodów – poczęstunek, który będzie również okazją do wspólnych rozmów i wymiany doświadczeń.
Podczas wydarzenia prezentowana będzie wystawa „Zbrodnie (nie)osądzone. Rozliczenia z niemieckimi sprawcami zbrodni z okresu II wojny światowej” przygotowana przez Delegaturę IPN w Kielcach.

1 października 2023
Godz. 18.00
Parafia NPNMP w Żbikowie
ul. 3 Maja 124, Pruszków

W niedzielę, 1 października o godz. 18.00 odbędzie się Msza Święta w intencji więźniów obozu Dulag 121 i niosących im pomoc. Po mszy odbędzie się koncert „Kiedy ucichną pociągów dreszcze…” przygotowany przez Fundację ART. Wystąpią: Andrzej Mastalerz i Maria Reif (teksty), Maria Tsapenko (piano), Dawid Mkrtchyan (skrzypce), Aleksandra Muszyńska (śpiew)

2 października 2023
Godz. 18.00
Parafia św. Wojciecha na Woli
ul. Wolska 76, Warszawa

W Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy odbędzie się Msza Święta w intencji warszawiaków, którzy musieli żyć w ogarniętym walkami mieście oraz wypędzonych do obozu Dulag 121. Msza zostanie odprawiona w Kościele św. Wojciecha na Woli, gdzie w czasie Powstania był zorganizowany jeden z punktów zbornych dla ludności cywilnej wypędzanej z Warszawy.

Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc Patronatem Honorowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda.
2 października, w Dzień Pamięci Ludności Cywilnej Powstańczej Warszawy pod tablicami upamiętniającymi więźniów obozu przejściowego Dulag 121 na Cmentarzu w Tworkach oraz na Cmentarzu Żbikowskim w Pruszkowie oficjalne delegacje złożą wiązanki kwiatów.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 1

Jedna odpowiedź do “Już jutro rozpoczęcie obchodów Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc”

  1. syn powstańca pisze:

    Mało, albo wcale nie pisze się o podobnych uroczystościach w Ożarowie, gdzie w tym samym czasie, po kapitulacji Powstania Warszawskiego, w fabryce kabli, przebywały w takich samych podłych warunkach, tysiące żołnierzy Powstania, wywiezione później do stalagów i oflagów na terenie Niemiec. Obozy te były po wojnie uznane za obozy koncentracyjne w pełnym tego określania znaczeniu i prawnie. Może ktoś sobie o tym miejscu przypomni?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły