Jakie znaczenie miał obóz przejściowy Dulag 121?

Pruszków

Już 10 grudnia odbędzie się spotkanie z autorką badań nad historią i funkcjonowaniem obozu Dulag 121. Przedstawione zostaną także losy wypędzonych warszawiaków.

Dulag 121 to obóz przejściowy funkcjonujący od sierpnia 1944 roku do stycznia 1945 roku. Główną jego funkcją było pozyskanie spośród kilkuset tysięcy wypędzonych warszawiaków jak największej liczby osób zdolnych do przymusowej pracy na terenie III Rzeszy. Niezdolnych do takiej pracy wywożono do wsi i miejscowości na terenie Generalnego Gubernatorstwa oraz do obozów koncentracyjnych.

Utworzony na terenie Warsztatów Kolejowych obóz nie był w żaden sposób przygotowany na przyjęcie ludności wymagającej natychmiastowej pomocy medycznej i żywnościowej. Z pomocą przybywali mieszkańcy Pruszkowa. Także dzięki nim udało się uchronić od wywózki ok. 100 tys. osób.

W 2019 roku Instytut Pamięci Narodowej podjął ponownie temat obozu Dulag 121. Efektem prac jest publikacja książki „Ekspertyza w sprawie obozu przejściowego w Pruszkowie (Durchgangslager 121 Pruszków) i jego statusu”. Książka Pani Zimy zawiera ekspertyzę w sprawie statusu obozu przejściowego w Pruszkowie, która stała się podstawą do zmiany prawnej i nadania uprawnień osób represjonowanych byłym więźniom Dulag 121 Pruszków.

Spotkanie z Marią Zimą-Marjańską odbędzie się 10 grudnia o godz. 15.00 w siedzibie Muzeum Dulag 121 (ul. 3 Maja 8a, Pruszków). Podczas spotkania w szczególności chcielibyśmy oddać głos Świadkom Historii – byłym więźniom obozu Dulag 121 w Pruszkowie, aby mogli opowiedzieć o swoich losach i historii tego miejsca – dodaje dyrektor Muzeum, Małgorzata Bojanowska.

Wstęp na spotkanie wolny.

[TheChamp-Sharing]

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.