Historia pruszkowskich Żydów. Spacer po cmentarzu.

Pruszków

Muzeum Dulag 121 zaprasza na spacer historyczny po pruszkowskim cmentarzu żydowskim. Spotkanie odbędzie się 30 lipca (sobota) o godz. 16.00 pod bramą cmentarza przy ul. Lipowej 50.

Zabytkowy kirkut przy ul. Lipowej to namacalny dowód obecności w Pruszkowie społeczności żydowskiej. Powstał w 1904 r. na ziemiach wykupionych od hrabiostwa Potulickich przez pruszkowskiego fabrykanta – Jakuba Teichfelda, założyciela wytwórni fajansu. Graniczył z cegielnią należącą do Potulickich.

Pochowali byli tu członkowie powołanej w 1904 r. żydowskiej gminy. Ostatni pogrzeb odbył się tu podczas okupacji niemieckiej. Do dzisiaj zachowało się ponad 200 zabytkowych macew. W 1995 r. odrestaurowano dom przedpogrzebowy z taharą – izbą do rytualnej ablucji zmarłych.

O kirkucie, pochowanych na cmentarzu osobach, macewach i symbolach na nich umieszczonych opowie podczas spaceru Marian Skwara – znawca historii Pruszkowa. Nawiąże również do historii pruszkowskiej gminy żydowskiej.

Spacer potrwa około 2 godziny. Wstęp bezpłatny.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 10

10 odpowiedzi na “Historia pruszkowskich Żydów. Spacer po cmentarzu.”

  1. Janusz> pisze:

    jeszcze w latach 80-tych było to śmietnisko, ogrodzenie z dziurami, macewy poprzewracane, zarośnięte zielskiem i krzakami a na terenie pasły się owce. Przyjeżdżała młodzież niemiecka i teren porządkowała. Gmina żydowska nie przyznawała się do własności. Jest to pamieć o mieszkańca Miasta.

  2. Rachela pisze:

    Szkoda tyko, że to muzeum nie dba o to miejsce

    • ? pisze:

      Są ludzie, którzy dbają o pamięć i o ten cmentarz. Fakt zorganizowania spaceru historycznego jest na to dowodem. Proszę przyjść na ten spacer i zadać pytanie.

      • Janusz pisze:

        jeszcze w latach 80 tych, macewy były poprzewracane, zarośnięte zielskiem i krzakami, wcześniej przyjeżdżała tu młodzież z Niemiec i teren czyściła. w budynku mieszkał właściciel stada owiec i tam je wypasał. Do terenu cmentarza nie przyznawała się gmina żydowska.

  3. MJP pisze:

    Oczekujemy na negatywne komentarze miłośników pis i konfederacji.

    • 1312 pisze:

      Ale ty głupi jesteś platfusie

    • Pan lampart pisze:

      Następna ameba lewacka

      • MJP pisze:

        Przepraszam zapomniałem ,że kochacie żydów a przyśpiewka ,,a na drzewach zamiast liści będą wisieć syjoniści” ,którą słuchać w tle waszych marszów jest manipulacją puszczaną z głośników podstawionych samochodów 😀

        • ? pisze:

          Lepiej kochać niż nienawidzić.
          Miłosierdzie należy do nas.

          Miłujcie nieprzyjaciół waszych i módlcie się za tych, którzy was prześladują (Mt 5:44).

          … módlcie się za tych, którzy was krzywdzą (Łk 6:27–28).

          Ojcze, odpuść im, bo nie wiedzą, co czynią (Łk 23:34).

          Nie trzeba być wierzącym aby to wiedzieć. To takie zwykłe ludzkie uczucia.
          Pozdrowienia dla lejących nowe nienawiści. I dla reszty też. ?

  4. Anonim pisze:

    Może być to ciekawy soacer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Grill gazowy