Historia Kedywu okiem dr. Henryka Piskunowicza

Pruszków

W sobotę, 11 lutego, w muzeum Dulag 121 w Pruszkowie odbędzie się wykład, który wygłosi dr Henryk Piskunowicz. Tematem będzie historia Kedywu – jednostki Armii Krajowej.

Armia Krajowa została powołana 14 lutego 1942 roku. Powstała z przekształconego Związku Walki Zbrojnej. Była Wojskiem Polskim działającym w podziemiu i częścią Sił Zbrojnych RP podlegającym władzom Polski na uchodźstwie.

Rok po powołaniu AK powstała jej odrębna jednostka: Kierownictwo Dywersji – Kedyw. Zajmowała się przeprowadzaniem i organizacją akcji bojowych, zamachów, sabotażu oraz dywersji wymierzonych w niemieckiego okupanta.

Podczas wykładu dr. Henryka Piskunowicza (UKSW) przywołana zostanie historia Kedywu Komendy Głównej AK i Okręgu Warszawskiego. Opowie on również o okolicznościach powstania formacji i strukturze dowodzenia, a także przytoczy przykłady słynnych akcji na terenie okupowanej stolicy.

Podczas spotkania Pan Andrzej Kryński – historyk z Oddziałowego Biura Edukacji IPN w Warszawie zaprezentuje ofertę edukacyjną Oddziału IPN poświęconą akcjom Kedywu Armii Krajowej na terenie Warszawy pt. „W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej…”.

Spotkanie odbędzie się 11 lutego (sobota) o godz. 15.00 w Muzeum Dulag 121. Wstęp na wykład jest bezpłatny. Darmowe wejściówki są do pobrania tutaj.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.