Grodzisk pyta mieszkańców o kulturę

Grodzisk Maz.

Grodzisk Mazowiecki nosi się z zamiarem renowacji Willi Niespodzianka oraz rewaloryzacji Dworku Rodziny Chełmońskich w Adamowiźnie. Mają one stanowić ważne miejsca życia kulturalnego gminy. Grodziski urząd przygotował dla mieszkańców ankietę, w której mogą przedstawić swoje oczekiwania, co do wykorzystania obiektów.

W ubiegłym roku uporządkowano teren wokół Willi Niespodzianki. Grodziski urząd zdecydował o usunięciu dwóch murowanych budynków z działki przy ul. Kościuszki 12. W swoich planach gmina uwzględniła konieczność wykonania remontu willi. Tak samo jak i w przypadku zabytkowego dworku w Adamowiźnie. Gmina chce odnowić budynek oraz park wokół niego. Jednak zanim prace ruszą trzeba załatwić sprawy formalne. – Renowacja Willi Niespodzianki jest na etapie procedury uzyskiwania pozwolenia na budowę do projektu rewaloryzacji budynku willi. Rewaloryzacja Dworku Rodziny Chełmońskich wraz z obszarem parku jest po etapie projektowania. Gmina jest w posiadaniu pozwolenia na budowę. Obecnie trwa przygotowywanie dokumentacji aplikacyjnej do wniosku o pozyskanie środków finansowych z funduszy europejskich – wyjaśnia Szymon Gawarecki z Urzędu Miejskiego w Grodzisku Mazowieckim.

Jednak gmina już teraz chce poznać zdanie mieszkańców na temat ich potrzeb kulturalnych. Ułatwi to określenie przeznaczenia obiektów. Ankieta zostanie podsumowana do 6 maja. Formularz liczy 15 pytań i jest dostępny tu.

Jakie są główne założenia wykorzystania obiektów? – Oferta kulturalno-edukacyjna w Willi Niespodziance w założeniach łączyć będzie funkcje galerii sztuki z ośrodkiem edukacji twórczej ze szczególnym uwzględnieniem sztuk graficznych, multimedialnych i interdyscyplinarnych. Funkcje edukacyjne pełniłaby też sala historyczna opowiadająca o historii willi Niespodzianka oraz jej mieszkańcach. Sala ta pełniłaby również funkcję czytelni, gdzie odwiedzający mogliby korzystać z publikacji dotyczących historii sztuki, designu i architektury. Natomiast oferta w Dworku Chełmońskich w założeniach to przede wszystkim działania majce na celu ochronę i popularyzację lokalnego dziedzictwa kulturowego. Działania związane będą w szczególności z promocją twórczości Józefa Chełmońskiego poprzez organizowanie plenerów malarskich, utworzenie ścieżki edukacyjnej itp. – przedstawia Gawarecki.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.