Dyskusja online „Proces szesnastu – z Pruszkowa do Moskwy”

Pruszków

W związku ze zbliżającą się 77. rocznicą aresztowania przez NKWD przy ul. Pęcickiej (obecnie ul. Armii Krajowej 11) w Pruszkowie piętnastu przedstawicieli Polskiego Państwa Podziemnego, Muzeum Dulag 121 zaprasza na dyskusję ONLINE „Proces szesnastu – z Pruszkowa do Moskwy”, w której wezmą udział prof. Jerzy Kochanowski oraz dr hab. Tadeusz Rutkowski. Transmisja wydarzenia będzie dostępna online na naszej stronie na Facebooku w sobotę 26 marca o godzinie 18:00. W tracie spotkania będzie istniała możliwość zadawania pytań.

Podczas dyskusji prowadzący omówią nie tylko okoliczności samego aresztowania przedstawicieli Polskiego Państwa Podziemnego, śledztwa i pokazowego procesu przeprowadzonego przed Kolegium Wojskowym Sądu Najwyższego ZSRR w Moskwie, ale również poruszą kwestię sytuacji Polskiego Państwa Podziemnego w pierwszych miesiącach 1945 roku oraz polityki Związku Sowieckiego wobec konspiracyjnych struktur w kraju i Rządu RP w Londynie. Przybliżone zostaną również polityczne skutki tych wydarzeń i ich rola w procesie przejmowanie władzy nad Polską przez Związek Sowiecki.

W trakcie spotkania rozmawiać będą:

Jerzy Kochanowski – profesor historii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizujący się w najnowszej historii Polski, autor książki „Proces szesnastu”.

Tadeusz Rutkowski – doktor habilitowany historii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizujący się w historii politycznej Polski i Europy Wschodniej XX wieku, autor publikacji dotyczących powojennych służb bezpieczeństwa.

 

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.