Dawny mural powrócił na swoje miejsce

Grodzisk Maz.

Na budynku przy stacji PKP w Grodzisku Mazowieckim powrócił mural, który został usunięty podczas remontu dworca i peronów.

Malowidło przedstawia napis „Grodzisk wita” w języku jidysz. Jest to forma upamiętnienia dawnych mieszkańców Grodziska Mazowieckiego, czyli obecności Żydów w mieście. – W niedzielę 10 kwietnia, dzięki młodzieży z Grodziska i Milanówka, nauczycielek z lokalnych placówek edukacyjnych oraz pracowników Willi Radogoszcz, mural ponownie pojawił się przy dworcu PKP – poinformował na facebooku grodziski magistrat.

Na przełomie XIX i XX w. ludność żydowska stanowiła ponad połowę mieszkańców miasta. W tym czasie w Grodzisku Mazowieckim funkcjonowały szkoły religijne oraz szkoła elementarna utrzymywana przez gminę żydowską. Co ciekawe, analfabetyzm u grodziskich Żydów był zjawiskiem znikomym. W 1900 r. otwarto prywatną żydowską szkołę, uczono w niej również języka polskiego. W 1860 r. wzniesiono ogromną synagogę, zaś w 1901 r. dom modlitwy. Niestety w okresie pierwszej wojny światowej wysiedlono 1904 osoby. Najbardziej okrutnym czasem dla ludności żydowskiej była jednak druga wojna światowa. Wówczas po grodziskich Żydach pozostała tylko historia.

W ubiegły poniedziałek, 4 kwietnia informowaliśmy o tym, że w gminie powstaną trzy nowe murale. Jak poinformowała nas Monika Kwiczak z Urzędu Miasta w Grodzisku Mazowieckim, kolorowe malowidła ozdobią dwa transformatory na osiedlach Teligi i Bairda oraz budynek przy ul. Ułańskiej w grodziskich Łąkach. Pisaliśmy o tym tutaj.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.