Ciekawy wykład „Pamięć i niepamięć o Auschwitz” w Muzeum Dulag 121

Pruszków

W sobotę, 15 lutego, o godz. 15, z okazji 75. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz, w Muzeum Dulag 121 odbędzie się wykład dr. hab. Bogusława Kopki „Pamięć i niepamięć o Auschwitz. Dzieje niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau z perspektywy historii  i pamięci zbiorowej”.

75 lat temu zakończyła się historia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince, w którym w latach 1940–1945 śmierć poniosło co najmniej 1,1 mln osób. Pierwszym wiarygodnym źródłem informacji dla świata na temat działalności KL Auschwitz były raporty rtm. Witolda Pileckiego, nr obozowy 4859. Prawda o największej fabryce śmierci z trudem przedzierała się do świadomości opinii publicznej. Podczas II wojny światowej Alianci zainteresowani byli jak najszybszym zakończeniem działań wojennych na Starym Kontynencie, nie uważali jednak niemieckich kacetów i ośrodków zagłady za infrastrukturę wojskową, którą należy zniszczyć w pierwszej kolejności. Stąd kominy Auschwitz-Birkenau działały prawie do końca istnienia obozu. Po wojnie komuniści ze względów ideologicznych zakłamywali historię Auschwitz traktując instrumentalnie pamięć o jego ofiarach. Po upadku Muru Berlińskiego (1989) nadal żywa jest dyskusja wokół przyczyn zła Auschwitz i braku rozliczeń z totalitarną przeszłością.

Bogusław Kopka – historyk dziejów najnowszych. Pracuje w Muzeum – Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. Autor książek Konzentrationslager Warschau. Historia i następstwa (IPN 2007) oraz Gułag nad Wisłą. Komunistyczne obozy pracy w Polsce 1944–1956 (Wydawnictwo Literackie 2019).

Wykład odbędzie się 15 lutego o godz. 15.00 w Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8A.

Wstęp wolny!

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 3

3 odpowiedzi na “Ciekawy wykład „Pamięć i niepamięć o Auschwitz” w Muzeum Dulag 121”

  1. Głos pisze:

    Zapomnijmy o przeszłości i przyjmijmy najnowsza historię, napisaną przez starszych i mądrzejszych! w POLSKICH OBOZACH ginęli TYLKO Żydzi, mordowani przez Polaków! Polacy zabili więcej Żydów niż Niemcy, a ci którzy ich ratowali, uratowali ich za mało… Zresztą śmierć Żyda jest METAFIZYKĄ… Polska jest winna wybuchu II WŚ, a armia czerwona wyzwoliła Polskę ! Dla tych mniej rozgarniętych, właśnie taką historię chcą widzieć dzisiaj zachód z ROSJĄ! I takie właśnie głupoty wygadują ludzie związani z Totalną Opozycją w Polsce i zagranicą… Hańba i antypolonizm! To wnuczeta kacapskiej swołocz, sprowadzonej tu na miejsce Polaków zesłanych na Sybir

  2. Dość wojen i śmierci! pisze:

    Ludzie! Jest 75 lat po wojnie, a Pruszkowskie imprezy nadal jak na wojnie. Dajcie coś na czasie. Dajcie coś z przyszłością!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły