77. rocznica Powstania Warszawskiego

Region

Już 1 sierpnia będziemy obchodzić 77. rocznicę Powstania Warszawskiego. Z tej okazji w regionie odbędzie się wiele wydarzeń upamiętniających to wydarzenie.

Powstanie Warszawskie jest uznawane za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii nie tylko Warszawy i okolic, ale całej Polski. Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. Na terenie Pruszkowa do dziś możemy oglądać obiekty, które w tamtym czasie odegrały dużą rolę. To pruszkowska elektrociepłownia oraz teren dawnego obozu przejściowego Dulag 121, na którym dziś działa muzeum.

Jak co roku 1 sierpnia nie zabraknie uroczystości związanych z upamiętnieniem powstania. Tego dnia dni o godz. 17.00 w całym regionie zawyją syreny alarmowe. Poniżej prezentujemy listę obchodów w miastach naszego regionu :

Brwinów
10.30 – Msza św. w intencji poległych w Powstaniu w kościele pw. Św. Floriana w Brwinowie.
17.00 – Godzina W przy pomniku Armii Krajowej
17.15 –  Piosenki Powstańcze na Rynku. Arkadiusz Głogowski – śpiew, Michał Szymkiewicz – śpiew, instrumenty klawiszowe oraz Przemysław Skałuba – klarnet, saksofon.18.00 – Msza św. w intencji poległych w Powstaniu w kościele pw. Św. Floriana w Brwinowie.
20.00 – „„Roznosiciele radości. Opowieść o harcerskiej poczcie powstańczej” w reżyserii Krzysztofa Rogulskiego pokaz filmu w Parku Miejskim w Brwinowie.

Grodzisk Mazowiecki
Gra miejska „Powstanie ’44” Po raz pierwszy będziemy grać w Dworku Adama Chełmońskiego i jego okolicy. Hasłem przewodnim gry jest cytat z jednego z wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego “I wyszedłeś, jasny synku…”.Grę współtworzą z nami Hufiec ZHP Grodzisk Mazowiecki oraz wolontariuszami.Drużyny rejestrujemy w Dworku Chełmońskiego (Adamowizna ul, Chełmońskiego 8). Zamknięcie trasy gry nastąpi o 16:00. Zapraszamy do wspólnej zabawy!
16:00 – wspólne śpiewanie pieśni powstańczych
16:30 – rozdanie nagród
17.00 – Msza Święta w intencji Ojczyzny – Kościół p.w. Św. Anny
18.00 – Złożenie kwiatów przy pomniku w tzw. Miejscu Straceń na Placu Wolności
18.30 – Idą Leśni – koncert w Parku Skarbków piosenek partyzanckich i wojskowych z okresu okupacji w wykonaniu zespołu LEŚNI Urszula Blaszyńska – wokal, Tomasz Onezorge – wokal i saksofon, Sebastian Jastrzębski – gitary, wokal, Julia Grabska – skrzypce i wokal, Wojciech Ruciński – kontrabas, Dariusz Pasztaleniec – akordeon,  Barbara Merdinger – mandolina, Ryszard Kawalec – narrator.

Milanówek
17:00 – Oddanie hołdu Powstańcom na Cmentarzu Parafialnym w Milanówku;
18:00 – Msza św. w intencji uczestników Powstania w Kościele św. Jadwigi Śląskiej;
19:00 – (nie)Zakazane Piosenki, pl. Stefana Starzyńskiego

Piastów
16.30 – Koncert pieśni powstańczych w wykonaniu zespołu wokalno-aktorskiego „Sonanto” (teren SP nr 3, al. Tysiąclecia 5)
17.00 – Uroczyste złożenie kwiatów przy pomniku Bohaterów Powstania Warszawskiego (teren SP nr 3, al. Tysiąclecia 5)
17.15 – Zapalenie Znicza Pamięci
17.20 – wspólne śpiewanie powstańczych piosenek

Podkowa Leśna
17.00 – na Cmentarzu Miejskim w Podkowie Leśnej, Burmistrz Miasta Podkowa Leśna Artur Tusiński oraz Przewodniczący Rady Miasta Podkowa Leśna Michał Gołąb oddadzą hołd poległym bohaterom, składając kwiaty i zapalając światło pamięci za waleczność oraz odwagę wszystkich uczestników Powstania Warszawskiego.

Pruszków
10:30 – msza w kościele św. Kazimierza w Pruszkowie. Podczas mszy odbędzie się uroczystość uhonorowania Świadków Historii Złotą Odznaką Krzyża 100-lecia Niepodległości.17:00 – przy ulicy Waryńskiego 1, pod tablicą poświęconą pracownikom Elektrowni Okręgu Warszawskiego, z udziałem pocztów sztandarowych odbędzie się uroczyste złożenie wieńców. Zapraszamy świadków tamtych wydarzeń, mieszkańców Pruszkowa, instytucje, organizacje do upamiętnienia 77. rocznicy patriotycznego zrywu mieszkańców stolicy i wojska.
Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego o godzinie 17:00 uruchomi 1 minutowy ciągły sygnał akustyczny.18:00 – Plac Jana Pawła II (przy Pałacu Ślubów) wspólne śpiewanie (nie)zakazanych piosenek. Wspólne śpiewanie piosenek powstańczych poprowadzi Kapela Warszawska Staśka Wielanka. Zaśpiewamy takie utwory jak; ,,Warszawskie dzieci”, ,,Pałacyk Michla”, ,,Siekiera motyka” czy ,,List do cara”.

Raszyn
17.00 – Godzina W (Plac Powstańców Warszawy 1944 w Raszynie)
18:00 – Uroczysta Msza Święta – kościół św. Szczepana w Raszynie
20.00 – Koncert „Raszyniacy śpiewają pieśni powstańcze” – zapraszamy mieszkańców do wspólnego śpiewania (Plac Powstańców Warszawy 1944 w Raszynie)

[TheChamp-Sharing]

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 35

35 odpowiedzi na “77. rocznica Powstania Warszawskiego”

 1. bobik pisze:

  Pamięć o Powstaniu, to nie tylko marsze i krzyki, flagi i znaki. To także zaduma nad głupotą dowódców i żołnierzy, którzy ruszyli z motyką na słońce, doprowadzając do śmierci 250 tysięcy ludzi i do zniszczenia stolicy.

  • Fulmen pisze:

   Widzisz bobik ty nigdy nie zrozumiesz jednego. Jak trzeba było kochać Polskę, być patriotą, żeby iść z butelka benzyny na wroga, na czołgi, Ty nigdy tego nie pojmiesz, że są pewne sprawy, miłość do ojczyzny, chęć zemsty na wrogu, uniwersalne i ponadczasowe. Ci Powstańcy woleli zginąć niż żyć na kolanach w Generalnej Guberni, w okupowanej Polsce,. Dlatego też Gazeta wybiórcza opublikowała kiedyś artykulik pod nazwą,, patriotyzm to rasizm”, świetne się wpisuje w narację ówczesnego leminga, wychowanego na takich mediach

   • robot pisze:

    Taki drobiazg: rozkaz 100 Polaków za 1 Niemca. Może wziąłbyś pod uwagę zdanie jednego z tych 100. Uważam że zwykli bojownicy są bohaterami ale najwyżsi dowódcy niekoniecznie.

    • Kutchera zdechł jak pies pisze:

     Do robot
     Nawet gdyby nie wybuchło Powstanie a AK nie przeprowadzała by żadnych dywersji i aktów odwetu, to i tak szwaby mordowali by Polaków nadal, a Oświęcim działał nadal. Przypominam, że już od września 39 niemcy mordowali niewinna ludność, a w grudniu 39 miała miejsce masakra w Wawrze, potem były Palmiry itp.

     • robot pisze:

      Być może Warszawa zostałaby całkiem zrównana z ziemią gdyby nie to że nie dało się ewakuować wszystkich Niemców. Z powodu powstania ściągnięto m.in. oddziały SS złożone z bandytów.

   • bobik pisze:

    Żal mi ludzi, którzy wszystko uzasadniają „miłością” do ojczyzny. Nawet szaleństwo. Woleli zginąć, powiadasz? Czyli samobójcy. Ale dlaczego inni za nich cierpieli. Moja Babcia, która w czasie Powstania musiała z Warszawy uciekać pamiętała tylko płonące miasto. I nic więcej…Dobrze, że przeżyła, bo dzięki temu ja żyję. A Generalna Gubernia i tak by zniknęła za kilka miesięcy, czy byśmy te butelki rzucali, czy nie.
    Taki „patriotyzm”, ślepy i bezmyślny, to faktycznie rasizm.

    • Kutchera zdechł jak pies pisze:

     Do bobik
     Już kiedyś dr Jerzy Łojek stwierdził, że powstania mają ta wadę, że nie wybuchają zaplanowane, tylko w sposób spontaniczny, impulsywny, pod wpływem chwili. Tak jak np. Powstanie Styczniowe 1863, jedną z przyczyn tego zrywu była branka młodzieży do wojska. Kosciuszkowe to był rozpaczliwy zryw w obronie ginącej ojczyzny. Gdy we Francji, w Paryżu w dniu 19 sierpnia 44 r. wybuchło Powstanie, to tamci Powstańcy mieli jeszcze mniej broni i amunicji od naszych. Hitler się wściekł i kazał zrównać te miasto z ziemią, tak jak Warszawe. Zabojadow uratowało po tygodniu przybycie wojsk alianckich, polecam książkę pt Czy Paryż płonie,. W Pradze czeskiej w dniu 6 mają 1945 też wybuchło Powstanie, po chwilowych niepowodzeniach szwaby otrząsnęli się i ściągnęli artylerię wcelu ostrzelania miasta. Pepikow uratowali własowcy, oraz szybszy marsz Rosjan. A co można powiedzieć o powt Aniu w getcie warszawskim w 43.Pewnie powiesz, wzorem byłej żony Boniego(TW Znak), że dla Żydów śmierc była tragedią,metafizyka,a dla Polaków śmierć to śmierć.

    • paca pisze:

     Moja babcia, która mieszkała tuż obok getta wyszła z powstania okaleczona wdowa z dwojgiem maleńkich dzieci. Prawdopodobnie nie wiedziała o decyzji męża który poszedł na powstanie i zginął w pierwszych dniach. Nie chciała o tym rozmawiać żyjąc w komunie. Nigdy nie spojrzala już w stronę innego mężczyzny ale czy pochwalała decyzję męża – nie wiem.

  • Bij szkopa pisze:

   Za zniszczenie stolicy odpowiadają tylko i wyłącznie ?? niemcy

 2. paca pisze:

  Pamiętamy ale się nie obnosimy z tą pamięcią. Nie potrzeba oklejać samochodów czy koszulek. I szanujmy uczucia innych pamietających. Nie niszczmy ich dowodów pamięci nawet jeśli bardzo się nam nie podobają a ich samych b. nie lubimy.

  • Paca ma kaca pisze:

   Tak nie potrzeba oklejać, oklejamy koszulki i auta tylko wizerunkiem tęczy, to jest wtedy ok

   • paca pisze:

    To ty napisałeś, nie ja. Uważam że takie manifestacje są uzasadnione tylko okazjonalnie. Wszelkie. Na co dzień drażni mnie epatowanie patryjotyzmem. To jak obnoszenie się z wiarą – największe krzyże noszą czarne bandziory.

    • bobik pisze:

     Pełna zgoda. Pozdrawiam:)

    • Paca ma kaca pisze:

     Za to parady równości urządzajmy codziennie, niech jeździ tramwaj różnorodności, a tęcza wróci na plac Zbawiciela, to tylko 6 barw, lubicie ja miłośniku Brukseli paca

  • Tylko Platforma, tylko Palikot pisze:

   Obklejamy tylko te logo: 12 gwiazdek na niebieskim tle.

  • robot pisze:

   Kotwica na skodzie, na koszulce albo na bejsbolu jest dowodem patriotyzmu. Wlasciciel kotwicy staje się spadkobiercą bohaterskich bojowników o wolność. Nie ma znaczenia że swoją odwagę, z konieczności, ogranicza do prowadzenia samochodu po kilku browarach. Serce ma wielkie i najpolskie.

   • Eurokołchoz pisze:

    Przeciez to gazetka wybiórcza opublikowała kiedyś artykuł, że patriotyzm jest jak rasizm. Po co nam to, bądźmy obywatelami Europy, machajmy niebieskimi chorągiewkami, wołajmy tylko Platforma, tylko Palikot. Brukseli kocham cie i żyć bez ciebie nie moge……..

    • robot pisze:

     A czytałeś ? Czy tylko coś wiesz ? To był, zdaje się, głos w dyskusji a nie stanowisko redakcji. Taki patriotyzm który dzieli poprzez etykietowanie porównał bym do kibolstwa. Patriotyzm nachalny, wykrzykiwany jest podobny do rasizmu. I co ma tu platforma i unia wspólnego ?

     • Eurokołchoz pisze:

      Robót nie obrażaj mnie insynujac, że czytam gazetkę Adama. Niestety to było stanowisko redakcji, nawet jest w internetach okładka gazetki Wybiórczej z tym tytułem, albo inny tekst, że rozbiory oznaczały postęp i modernizację. Tej gazetki nie czytam i nie biorę do ręki, bo się brzydzę tego i byle czego nie czytam, po drugie jak mówił Wojtek Cejrowski, bierzemy to tylko w rękawiczkach

     • robot pisze:

      Ośmieszasz się kołchoźniku. Krytykujesz cos czego nie czytałeś ? Ale czego się spodziewać po fanie debila WC.

     • Yssma pisze:

      Tylko Wojciech Cejrowski, bowiem jak twierdził Wojciech Łysiak,, powinieneś się zacząć martwić wtedy, gdy gazeta wybiórcza napisze o tobie dobrze”

     • robot pisze:

      Cejrowski to wyjątkowy zadufany kretyn. I do tego ciepły chłopak nieprzyznający się do prawdy nawet przed lustrem. Z rozrzewnieniem wspominał dzieciństwo spędzone na kolanach wuja biskupa. Zmarnował życie fajnej dziewczynie żeniąc się z nią dla niepoznaki. Tfu !

     • Yssma pisze:

      Tylko, że Cejrowski nie mial wujka biskupa, kłamiesz, albo przeczytałeś to w twojej gazetce Wybiórczej, tam prawdziwa jest tylko data i nekrologi a reszta to stek kłamstw i bzdur

     • robot pisze:

      Na wlasne oczy i uszy slyszałem WC w tv jak o tym mówił. Sprawdź sam czy ma biskupa w rodzinie. Tam katoli zdaje się pełno. WC korzystając ze znajomości zalatwił sobie rozwód kościelny. Trafiłem w czuły punkt. Fakt że jest to kabotyn, rasista, cham, wywyższający się ponad bohaterów swoich reportaży, pazerny na pieniądze, wygodnicki (czemu nie przygląda się ojczyźnie z bliska ?), sporo wiedzący ale kretyn….to wszystko nie robi na tobie wrażenia. Dopiero kryptogej to zniewaga. Spoko. Na prawicy takich multum. Poczynając od samej góry.

    • bobik pisze:

     Nie patriotyzm lecz nacjonalizm. Ale ty tego nie odróżniasz…

  • bobik pisze:

   Masz rację. Ja szczególnie „lubię” debili w Volkswagenach i BMW, którzy jeżdżą „niemieckimi” autami, ale pamiętają o Powstaniu i naklejają sobie na klapach nalepki. I nie pamiętają, jakie silniki napędzały niemieckie maszyny siejące zniszczenie w Warszawie…

 3. Yssma pisze:

  Pamiętamy. Cześć i Chwała Bohaterom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły