76. rocznicę Powstania Warszawskiego

Region

Już 1 sierpnia będziemy obchodzić 76. rocznicę Powstania Warszawskiego. Z tej okazji w regionie odbędzie się wiele wydarzeń upamiętniających to wydarzenie.

Powstanie Warszawskie jest uznawane za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii nie tylko Warszawy i okolic, ale całej Polski. Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. Na terenie Pruszkowa do dziś możemy oglądać obiekty, które w tamtym czasie odegrały dużą rolę. To pruszkowska elektrociepłownia oraz teren dawnego obozu przejściowego Dulag 121, na którym dziś działa muzeum.

Jak co roku 1 sierpnia nie zabraknie uroczystości związanych z upamiętnieniem powstania. Tego dnia dni o godz. 17.00 w całym regionie zawyją syreny alarmowe. Poniżej prezentujemy listę obchodów w miastach naszego regionu :

Brwinów
17.00 – Godzina W przy pomniku Armii Krajowej
17.15 – „Pieśni Powstańczej Warszawy” na Rynku. Zespół w składzie: Iza Kazimierska – śpiew, Mariusz Dropek – fortepian, Przemysław Skałuba – klarnet/saksofon, Maciej Kierzkowski – gitara
18.00 – Msza św. w intencji poległych w Powstaniu w kościele pw. Św. Floriana w Brwinowie.
20.00 – „Powstanie w bluzce w kwiatki” oraz fragmenty filmu „Fotografie z Powstania” pokaz filmów dokumentalnych w Parku Miejskim w Brwinowie.

Grodzisk Mazowiecki
Gra miejska „Powstanie ’44 – Gotowi na Godzinę „W”
W nocy z 30/31 lipca 1944 roku miał miejsce zrzut Cichociemnych na placówkę Solnica zlokalizowaną na terenie naszej gminy. Oni jeszcze nie wiedzieli, że dzień później w Warszawie wybuchnie powstanie. Weź udział w grze miejskiej i pomóż Cichociemnym przedostać się do Warszawy. Jeżeli ta operacja ma się udać, nie może Ciebie zabraknąć!
Drużyny rejestrujemy Mediatece w godzinach 14:30-15:00. Zamknięcie trasy gry nastąpi o 16:30. Zapraszamy do wspólnej zabawy!

17.00 – Msza św. w intencji ojczyzny, kościół pw. św. Anny
18.00 – Złożenie kwiatów – Pomnik Straceń na Placu Wolności
20.00 – Koncert piosenek partyzanckich i wojskowych „Dziś do ciebie przyjść nie mogę” w wykonaniu zespołu Leśni (Park Skarbków)

Milanówek
4:00–17:00 – Gra miejska: Milanówek pamięta o historii
17:00 – Oddanie hołdu Powstańcom na Cmentarzu Parafialnym w Milanówku;
18:00 – Msza św. w intencji uczestników Powstania w Kościele św. Jadwigi Śląskiej;

Piastów
16.30 – Koncert pieśni powstańczych w wykonaniu Kapeli Warszawskiej im. Staśka Wielanka (teren SP nr 3, al. Tysiąclecia 5)
17.00 – Uroczyste złożenie kwiatów przy pomniku Bohaterów Powstania Warszawskiego (teren SP nr 3, al. Tysiąclecia 5)
18.00 – Msza św. w intencji powstańców i mieszkańców walczącej Warszawy (parafia Chrystusa Króla Wszechświata ul. Ogińskiego 41)
19.00 – Wspólne śpiewanie powstańczych piosenek (parafia Chrystusa Króla Wszechświata ul. Ogińskiego 41)

Podkowa Leśna
17.00 – na Cmentarzu Miejskim w Podkowie Leśnej, Artur Tusiński Burmistrz Miasta Podkowa Leśna oraz Michał Gołąb, Przewodniczący Rady Miasta Podkowa Leśna oddadzą hołd poległym bohaterom składając kwiaty i zapalając światło pamięci za waleczność oraz odwagę wszystkich uczestników Powstania Warszawskiego.

Pruszków
17.00 – Godzina W złożenie kwiatów przy ul. Waryńskiego 1 w Pruszkowie, przy tablicy poświęconej pracownikom Elektrowni Okręgu Warszawskiego zamordowanym w latach II wojny światowej
18.00 – Wystawa „Solidarność i wsparcie” przygotowana przez Muzeum Dulag 12 (teren w okolicy Pałacu Ślubów)

Raszyn
17.00 – Godzina W (Plac Powstańców Warszawy 1944 w Raszynie)
18:00 – Uroczysta Msza Święta – kościół św. Szczepana w Raszynie
20.00 – Koncert „Raszyniacy śpiewają pieśni powstańcze” – zapraszamy mieszkańców do wspólnego śpiewania (Plac Powstańców Warszawy 1944 w Raszynie)

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 8

8 odpowiedzi na “76. rocznicę Powstania Warszawskiego”

 1. KIKI188 pisze:

  A moim zdaniem ciągłe przypominanie złej historii stawia niemców jako naród , który jest od nas lepszy bo my…Polacy przeciwstawiliśmy się im ! A czy to coś nadzwyczajnego przeciwstawić się niemcom ? Kim oni są ? Nadludźmi może jak mawiał Hitler ?
  Bądźmy dumnymi Polakami , uczciwymi, czystymi !

 2. KK pisze:

  Czy tak samo będziemy obchodzili wybuch II Wojny Światowej? Dlaczego 1 września nie ma uroczystości upamiętniających wszystkich ofiar?
  Moim zdaniem Powstańcy byli bohaterami. Ale Ci co wydali rozkazy już nie.

 3. Viorna pisze:

  A w Pruszkowie skromnie. Kinon letnie organizowane a dla Powstańców szkoda zorganizować koncertu jak w zeszłym roku. Nawet żadnej mszy…….
  I fakt ledwo było słychać syreny w centrum Pruszkowa o 17….

 4. Szok pisze:

  W Pruszkowie syreny nie wyły…nawet komunikacja miejska nie stanęła ani służby!! WSTYD!!!

 5. Monika pisze:

  Lista imprez jakby nie było koronawirusa. Naprawdę w tym roku można było je sobie darować, zwłaszcza msze w kościołach.

 6. Pamiętamy pisze:

  Cześć i Chwała Bohaterom

 7. paca pisze:

  Chwała bohaterom. Uczcijmy Ich w zgodzie, zapominając na chwilę o tym co nas dzieli. Zasłużyli na to.

  • ja pisze:

   W Piastowie przy SP3 był koncert NieZakazanych Piosenek i złożenie wieńców pod pomnikiem Bo0haterów Powstania Warszawskiego przy szkole. Syreny wyły i mieszkańcy oddali hołd bohaterom. Ładnie i wzruszająco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły