„Kucie kos” na brwinowskiej dawnej kuźni

Brwinów

W tym roku przypada 160. rocznica Powstania Styczniowego. Gmina Brwinów uczci ten okrągły jubileusz muralem na budynku dawnej kuźni.

W Brwinowie podziwiać można dwa wyjątkowe murale – Wacława Kowalskiego, witającego „samych swoich” przy rondzie i ruszający na akcję strażacy, namalowani na budynku OSP. Przypadły one do gustu zarówno meiszkańcom, jak i przyjezdnym, gościom.

Na równie dobry efekt liczy burmistrz Arkadiusz Kosiński, ogłaszając konkurs na wykonanie muralu na budynku przy ul. Dworskiej 1, przy skrzyżowaniu z ul. Biskupicką, gdzie niegdyś funkcjonowała jedna z brwinowskich kuźni.

Tym razem głównym tematem będzie historia. Na północnej ścianie szczytowej dobrze widocznej od strony drogi wojewódzkiej ul. Biskupickiej, ma pojawić się obraz wnętrza inspirowany „Kuciem kos” Artura Grottgera. Będzie to jednocześnie uczczenie rocznicy niepodległościowego zrywu Polaków z 1863 r. oraz przypomnienie o dawnej funkcji budynku.

Uczestnicy konkursu będą mieć czas do końca lutego, by przygotować projekt, wizualizację oraz kosztorys jego wykonania. Ze zwycięzcą zostanie zawarta umowa na realizację muralu, który będzie witał wszystkich zmierzających od ronda Kozielewskiego w stronę Rynku.

Dokumenty konkursowe zostaną opublikowane w terminie do 25 stycznia 2023 r.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 3

3 odpowiedzi na “„Kucie kos” na brwinowskiej dawnej kuźni”

 1. OLO pisze:

  na tym za…upi to nawet pewnie nie wiedzieli że powstanie jest !

 2. Miłośnik historii. pisze:

  A jaka jest pewność że tam przekuwano kosy?

  • Anonim pisze:

   Ręce opadają od tych komentarzy…
   może poczytać trochę historię Brwinowa i będzie pewność…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły