Krew wciąż potrzebna

Pruszków

Już 29 sierpnia zaplanowano kolejną akcję zbiórki krwi. Krwiobus zostanie podstawiony na targowisko miejskie w Pruszkowie, przy ul. Komorowskiej.

Tym razem akcja przebiegnie pod hasłem „Podziel się sercem w wakacje”. Krew to uniwersalny lek, którego jednak nie da się wyprodukować. Ale można się nim podzielić. Tym bardziej, że można podzielić się z konkretną osobą.

Już po raz drugi swoją krew można oddać dla Michała Jaszczuka z Pruszkowa. Akcje oddawania krwi organizuje przez Klub Honorowych Dawców Krwi „Serce Pruszkowa” im. Anny Danuty Sławińskiej. Poprzednią współorganizowała firma Techniprot, a najbliższą zbiórkę wspiera Targowisko Miejskie.

Krew będzie można oddać:
29 sierpnia
godz. 9.00-13.00
Targowisko Miejskie w Pruszkowie przy ul. Komorowskiej

W imieniu Michała oraz innych potrzebujących serdecznie zapraszamy do udziału w akcji i oddania krwi w wakacje. – podkreślają przedstawiciele HDK „Serce Pruszkowa”.

Kto może oddać krew?

Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65 roku życia, zdrowe i ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Przed oddaniem krwi w ciągu doby należy wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu (również w dniu poprzedzającym oddanie krwi).

Oddawanie krwi jest bezpieczne

Do pobierania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nie ma zagrożenia zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi. Wizyta w ambulansie rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Sam pobór trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), a po nim następuje 15 minutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady i sok).

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 1

Jedna odpowiedź do “Krew wciąż potrzebna”

  1. min tzw drowia pisze:

    ” A (rh-) każdą ilość w zamian za wpis że jestem zaszczepiony na zwida19— 28 😉 ktoś chętny z propozycją ? ;-)) ” dowcip ale jakże na czasie….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły