Konto w PUE obowiązkowe dla firm

Region

Każdy płatnik składek ZUS ma czas do 30 grudnia na założenie konta PUE ZUS. Po tym terminie ZUS konto założy dla płatnika z urzędu.

Platforma Usług Elektronicznych ZUS ma ułatwić załatwianie spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi, składaniem wniosków o 500+ czy kontrolę odprowadzonych do ZUS Składek. Dziś swoje konta ma już blisko 11 mln użytkowników., w tym również osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą musisz założyć konto PUE. – Do tej pory obowiązek posiadania konta na PUE ZUS mieli płatnicy, którzy rozliczali składki za więcej niż pięć osób. Po nowelizacji ustawy obowiązek ten dotyczyć będzie wszystkich przedsiębiorców – także właścicieli małych firm ubezpieczających do pięciu osób, oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie. Każdy płatnik składek będzie zobowiązany także do utrzymania aktywnego profilu na PUE ZUS w czasie prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast przedsiębiorca, któremu ZUS założy profil, musi także przekazać do Zakładu swój adres elektroniczny – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Jak założyć profil
Aby założyć konto na PUE ZUS, trzeba wejść na stronę www.zus.pl i kliknąć przycisk „Zarejestruj w PUE” a następnie wskazać, dla kogo zakłada się profil. Do wyboru jest rejestracja:
– „Dla Ciebie” – przeznaczona dla tych, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, osób pracujących,
emerytów, rencistów, zasiłkobiorców, lekarzy i innych osób ubezpieczonych w ZUS;
-„Dla przedsiębiorców” – przeznaczona dla osób prowadzących działalność gospodarczą;
– „Dla firm”- przeznaczona dla spółek, stowarzyszeń, spółdzielni, fundacji przedsiębiorstw państwowych. Kolejny krok to wybór sposobu rejestracji. Można to zrobić za pomocą bankowości elektronicznej, profilu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Jeśli nie wybierzemy, żadnej z tych metod, a zdecydujemy się na rejestrację za pomocą formularza rejestracji, wówczas po wybraniu przycisku „DO REJESTRACJI”, należy wypełnić wszystkie obowiązkowe pola. W ciągu siedmiu dni od rejestracji należy też potwierdzić swoją tożsamość w dowolnej placówce ZUS lub podczas e-wizyty. Wymagany będzie wówczas do wglądu dokument tożsamości np. dowód osobisty lub paszport.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.