Koleje Maz. zainwestują wielkie pieniądze

Region

Wartość inwestycji Kolei Mazowieckich w latach 2010-2012 przekroczy 600mln zł - powiedział we wtorek na spotkaniu z dziennikarzami prezes spółki Artur Radwan. Przewoźnik chce inwestować w tabor - kupi kilkadziesiąt pociągów i wyremontuje ponad sto starych.

Chodzi m.in. o kupno 20 nowych pociągów zamówionych w bydgoskiej Pesie, które mają wyjechać na tory w 2011 r. i 11 lokomotyw. Przewoźnik chce też kupić 16 elektrycznych pociągów od obsługi połączenia między Warszawą a lotniskiem w Modlinie. Prezes zaznaczył, że spółka chce być przygotowana do wożenia pasażerów na to lotnisko podczas EURO 2012. Jego zdaniem połączenie zostanie uruchomione jeszcze przed mistrzostwami.

Na naprawy 113 pociągów spółka przeznaczy w latach 2010-2011 128 mln zł.

Jak wyjaśnił Radwan, połowa z 600 mln zł, które w dwóch najbliższych latach spółka chce wydać na inwestycje, będzie pochodziła z programów unijnych.

Radwan powiedział, że w spółce trwają prace nad strategią rozwoju firmy. – Mam nadzieję, że za kilka miesięcy będziemy mogli taki plan przedstawić – powiedział. Dodał, że w firmie uruchomiono sztab antykryzysowy, który ma reagować i koordynować działania pracowników spółki w nagłych i nieprzewidzianych sytuacjach, porównywalnych np. do ataku zimy z początku roku.

Zdaniem Radwana, ubiegły rok był dla spółki trudny, ale też pomyślny. – W zeszłym roku przewieźliśmy 51 mln pasażerów, pod tym względem jesteśmy drugim graczem na polskim rynku – powiedział prezes. Podał, że w 2009 r. spółka osiągnęła przychody netto ze sprzedaży na poziomie ok. 487 mln zł, a zysk netto wyniósł ok. 613 tys. zł. Zaznaczył, że nie są to dane ostateczne.

Radwan objął stanowisko prezesa Kolei Mazowieckich 11 stycznia. – Chciałbym, żeby spółka rozwijała się dynamiczniej niż przez ostatnie pięć lat – powiedział prezes.

Koleje Mazowieckie rozpoczęły działalność przewozową 1 stycznia 2005 r. Początkowo jej współwłaścicielami były samorząd Mazowsza (51 proc. udziałów) i PKP Przewozy Regionalne (49 proc.). Od 2008 r. jedynym właścicielem Kolei Mazowieckich jest samorząd województwa mazowieckiego.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.