Ofiary związane z naszym regionem

Region

W sobotniej katastrofie samolotu Tu-154 zginęło 96 osób. Jak się okazało, kilka z nich było związanych z naszym regionem.

Jedną z ofiar jest ks. Roman Indrzejczyk, proboszcz parafii św. Edwarda w Pruszkowie, a wcześniej wikariusz w Grodzisku. Czytaj więcej.

Z naszym regionem związani też byli inni duchowni lecący samolotem prezydenckim. Ks. Andrzej Kwaśnik był wikariuszem w parafii św. Kazimierza w Pruszkowie. Ostatnio pracował jako proboszcz w parafii św. Tadeusza na warszawskiej Sadybie. Był kapelanem Federacji Rodzin Katyńskich oraz duszpasterzem warszawskiej policji. Ks. Zdzisław Król w latach 50. był wikariuszem w Grodzisku. Ostatnio pełnił funkcję proboszcza parafii Wszystkich Świętych w Warszawie. Ksiądz Król był członkiem Rady Pamięci Walki i Męczeństwa, kapelanem warszawskiej rodziny katyńskiej i postulatorem procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki.

Na terenie gminy Grodzisk mieszkały dwie ofiary sobotniej tragedii. Jedną z nich był kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Janusz Krupski. Polski historyk i działacz opozycyjny miał 59 lat. W latach 2000 – 2006 był zastępcą prezesa IPN. Mieszkający w Książenicach kpt. Arkadiusz Protasiuk był pilotem i dowodził załogą samolotu prezydenckiego. W 36. specjalnym pułku lotnictwa transportowego służył od 1997 roku. W ubiegłym roku awansował na dowódcę załogi. Został odznaczony Brązowym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju.

W Brwinowie mieszkał podsekretarz stanu w ministerstwie obrony narodowej, Stanisław Jerzy Komorowski. Zajmował się m.in. negocjacjami ws. tarczy antyrakietowej. Wcześniej pracował na stanowisku podsekretarza stanu w ministerstwie spraw zagranicznych. Miał 57 lat. Przyjacielem Brwinowa była inna ofiara katastrofy, gen. bryg. Stanisław Komornicki. To żołnierz Armii Krajowej, uczestnik walk w powstaniu warszawskim. Został odznaczony m.in. orderem Virtutti Militari.

W katastrofie pod Smoleńskiem zginęło dziewięciu oficerów Biura Ochrony Rządu. Jeden z nich, Artur Francuz mieszkał w Michałowicach. Czytaj więcej. Drugi, Jacek Surówka był mieszkańcem Milanówka. W BOR służył od dziewięciu lat. Działał w fundacji zajmującej się niepełnosprawnymi dziećmi. Miał 36 lat.

Wśród ofiar znalazł się także ostatni prezydent RP na uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski. Pan prezydent był honorowym obywatelem Piastowa.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

jacuzzi ogrodowe