Kiedy zaczną grzać?

Pruszków

Pogoda za oknami nie rozpieszcza. Choć mamy jeszcze kalendarzowe lato, to aura jest iście jesienna. Wielu mieszkańców Pruszkowa zastanawia się kiedy administracje osiedli włączą w budynkach ogrzewanie. Nie ma jednak przepisów określających taki termin.

Ostatnie dni przyniosły mocne ochłodzenie. Prognozy nie zapowiadają większego ocieplenia. Wręcz odwrotnie będzie coraz zimniej. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób mieszkających w blokach zastanawia się, kiedy zaczną grzać kaloryfery. Zwyczajowo przyjęło się, że w budynkach podłączonych do miejskiej sieci (korzystających z tzw. ciepła systemowego) kaloryfery robią się ciepłe dopiero po 1 października.

Nie jest to jednak konkretny przepis i nic nie stoi na przeszkodzie, by ogrzewanie w budynkach włączyć wcześniej. Warto jednak pamiętać, że przepisy nie wskazują wprost konkretnej daty rozpoczęcia sezonu grzewczego.  Często przyjmuje się, że początek okresu grzewczego zaczyna się, kiedy temperatura w nocy przez trzy dni z rzędu nie przekroczyła 10 stopni Celsjusza. A patrząc na prognozy taka sytuacja będzie miała miejsce już w najbliższy weekend. Od piątku do niedzieli temperatura w nocy ma oscylować w granicach 6-8 stopni. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej zadzwonić do administracji z prośbą o włączenie ogrzewania. To może, ale nie musi pomóc.

Warto zaznaczyć, jednak że spółdzielnie i administracje będą próbowały ogrzewanie włączyć jak najpóźniej. Powód jest prosty. To rosnące ceny węgla i gazu, które odbiję się również na samych mieszkańcach. Warto zatem spodziewać się podwyżek czynszu.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 21

21 odpowiedzi na “Kiedy zaczną grzać?”

 1. Uważajcie pisze:

  Uwaga!!! Na ciemnoskórych osobników którzy jeżdżą pustą wywrotką z resztką miału na skrzyni ładunkowej. Proponują zamówienie węgla po 1500 zł za tonę, biorą zaliczkę, wystawiają lewy kwit i już się nie pojawiają. Moja sąsiadka dała im 1000 zł. Jest to NIEBIESKIE IVECO DAILY NA REJESTRACJI „PGN”. Niestety numery są od Daewoo Matiza. Krążą w Brwinowie oraz Podkowie leśnej i żolwinie

 2. edward mąka pisze:

  odnośnie grzania … zapraszam pod szkołę sp3 nowi dilerzy zapewniają grzanie przez cały rok . nawet się nie kryją

 3. Oczywiscie ze w mieszkaniu jest zimno a jak komuś gorąco. może. wyłączyć kaloryfery i siefziec w zimnie pisze:

  Ra

 4. M pisze:

  Typowe „myślenie” PSM – nie ocieplać bloków, nie remontować i nie grzać, a wszystko to w trosce o śmiesznie niskie czynsze, które płacimy….

 5. Forumowicz pisze:

  Wysokie rachunki swoją drogą ale chyba zdrowie jest najważniejsze. Lepiej potem na leki wydać? Ja jestem za szybszym włączeniem ogrzewania bo w mieszkaniu jest naprawdę zimno

 6. zgred pisze:

  Kiedy Polska węglem stała, za komuny, włączali 15 października bez względu na pogodę. Jak komuś zimno niech się ciepło ubierze, włączy na krótko farelkę w łazience itp. Poronione żeby jedna zziębnięta pani powodowała włączenie ogrzewania w całym bloku. Chłodniej – zdrowiej. No i trzeba oszczędzać na naprawdę zimne i bardzo drogie noce.

 7. mieszkaniec pisze:

  Z tym dzwonieniem i włączaniem, to może ostrożnie, bo potem za to słono zapłacimy.

 8. Grzejnik pisze:

  No ale po co grzać? skoro jest ciepło, a temu co chłodno to niech założy dres z długimi nogawkami. Fakt ranem jest orzeźwiający chłodek ale to dobre dla cery i ciała. Włączymy ogrzewanie a za 4 miesiące będzie że rachunek jest o ponad tyś wyższy ponieważ trzeba zapłacić za ogrzewanie.

  • Ja pisze:

   A co Cie obchodzą Ci ktorym zimno? Wyłącz sobie kaloryfer jak Ci za cieplo i otworz okno na oscierz.

   • Grzejnik pisze:

    Okno mam uchylone 24/24 także mi to lata. Ale nie zamierzam płacić bo ktoś chce sobie zagrzać bo lubi latać w samej bieliznie po mieszkaniu

    • Re pisze:

     Z tego co wiem to nikt za nikogp nie placi

     • Ja pisze:

      No właśnie płacisz, bo ciepło musi być dostarczone do bloku i tak. Realna oszczędność jest na jak najpóźniejszym włączeniu grzania w ciepłowni.

     • grzejnik pisze:

      Da da wania szczególnie że nie ma podzielników ciepła i całość rozliczenia jest dzielone na mieszkania w bloku. zresztą tak samo jak różnica wody między głównym wodomierzem a tymi w mieszkanich. czy mówisz ze straty wody pokrywa prezes spółdzielni?

 9. Brwinowianin pisze:

  Niemcy stanowią w UE prawo. Uruchomili właśnie kolejne elektrownie …WĘGLOWE !
  – podczas gdy Putin wstrzymał dostawy gazu.
  Paradoks polega na tym, że jednocześnie na łamach parlamentu europejskiego Polsce zakazuje się wydobywania węgla dla Turowa 🙂 !
  Polacy obudźcie się ze swej unijnej tępoty peowsko-komunistycznej !

  • debilu pisze:

   Taka skleroza jak ty pewnie pali węglem brunatnym od święta. Paliłbyś oponami gdyby ci twój idol nie zakazał. Idź, leź, czołgaj się – dzisiaj będzie gnom w Pruszkowie. Oddaj mu swoje buty ze śmietnika. Pewnie lepsze niż te jego.

   • Anonim pisze:

    Ale masz nick, adekwatny do poziomu wypowiedzi i obrażania kogoś, kto tylko przedstawił fakt. W strefie przygranicznej Polski, sąsiadujące Czechy i Niemcy mają kopalnie węgla, ale tylko Turów jest ością w gardle.

    • vvv pisze:

     Anonim, poczytaj, a nie opowiadaj głupot rodem z TVPiSS. „Turów niszczy domy i zagraża dostępowi do wody pitnej dla tysięcy rodzin po czeskiej stronie granicy – tylko w 2020 roku poziom wody spadł o osiem metrów, czyli dwukrotnie bardziej niż PGE zapowiadało do 2044 roku.
     Koncesja kopalni Turów opiera się na błędnej i niepełnej j ocenie oddziaływania kopalni na środowisko.”

     • Precz z PO pisze:

      Fajnie, że w TVN (Tusk Vision Network) jedynej prawdziwej i obiektywnej stacji tv, powiedzieli, że kopalnie niemieckie i czeskie spełniają wszystkie NORMY, P. S. tylko platforma, tylko palikot

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły