Kiedy przejęcie władzy w gminach?

Wybory 2018

Druga tura wyborów samorządowych rozstrzygnięta. Nie oznacza to jednak, że zwycięzcy od razu zaczną pełnić obowiązki na nowych stanowiskach. Kiedy to nastąpi?

Kadencja władz gminy upływa 16 listopada. Do tego momentu radnymi i włodarzami gmin pozostają te same osoby, które pełniły te funkcje przez ostatnie cztery lata. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, komisarz wyborczy ma obowiązek zwołania pierwszej sesji rady gminy w terminie 7 dni od momentu upłynięcia poprzedniej kadencji, a więc w dniach 17-23 listopada.

Na pierwszej sesji ślubowanie składa prezydent, wójt i burmistrz wybrany w ostatniej elekcji. Jego kadencja rozpoczyna się i kończy w tym samym momencie, w którym rozpoczyna się i kończy kadencja rady.

Przypomnijmy, że nowe przepisy wprowadziły dwie duże zmiany dotyczące kadencji włodarzy gmin. Pierwsza to dwukadencyjność, druga to wydłużenie trwania kadencji z czterech do pięciu lat. Wzmocniono też pozycję radnych, którzy mają większe uprawnienia do uzyskiwania informacji na temat działalności urzędu gminy i organu wykonawczego (prezydenta, wójta, burmistrza).

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.