Każdy śmieć jest nasz. Sprzątanie Świata 2022.

Pruszków

Niech pierwszy podniesie rękę, kto w szkole, we wrześniu, nie chodził z klasą z workiem i nie zbierał śmieci w pobliskich parkach i na skwerach. Kolejna akcja Sprzątanie Świata już 16-18 września.

Akcja została zapoczątkowana w Australii w 1989 roku. Do teraz odbywa się w 130 krajach świata. Polska przystąpiła do niej w 1994 roku i co roku bierze udział w jej finale. W tym roku przypada on na 16-18 września. Hasłem tegorocznej akcji jest „Wszystkie śmieci są nasze”.

Główny Urząd Statystyczny wykazał, że co roku ilość odpadów komunalnych wciąż wzrasta i wciąż powstają dzikie wysypiska. Dodatkowo na jednego mieszkańca przypadło 358 kg odpadów komunalnych (o 16 kg więcej niż w 2020 roku), czyli 13,7 mln ton.

Ważne zatem jest ograniczenie odpadów – chodzenie na zakupy z własną torbą, wybieranie produktów bez plastiku, segregacja odpadów. Mieszkańcy Pruszkowa mają dodatkowe narzędzia, dzięki którym bardziej może dbać o środowisko. Są to: aplikacja ECO Harmonogram, Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych oraz Miejski Punkt Elektroodpadów.

A Wy jak dbacie o środowisko? Podzielcie się w komentarzach!

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 4

4 odpowiedzi na “Każdy śmieć jest nasz. Sprzątanie Świata 2022.”

 1. Eko keko pisze:

  Niestety póki ludzkość nie ogarnie jak odzyskiwać poprawnie i efektywnie plastik to problem będzie wciąż tak jak jest teraz czyli będzie się nasilał. Fakt mamy coraz większą świadomość ale co z tego jak tych śmieci wciąż przybywa. Obawiam się że coś tu nie działa poprawnie.

 2. JKK pisze:

  Eko ściema. PSZOKI odbierają tylko to co uważają za stosowne. MPE zbiera elektroodpady z których pozyskuje surowce. ECO aplikacja… tego to nawet szkoda komentować.
  Całe te głośne działania ekologiczne, to tylko wyciąganie pieniędzy, które są przejadane przez te pseudoekologiczne, organizacje, fundacje i stowarzyszenia.

 3. robot pisze:

  No to podnoszę rękę. Jak ktoś chce to niech zbiera, jego sprawa. Tylko że zbierają tylko tacy którzy nie śmiecą a świnie się śmieją i dalej to samo. Zbierać powinni tylko miejscy notable. Dla człowieka szanującego otoczenie jest to upokarzające. A już w żadnym wypadku nie mogą zbierać dzieci z wyjątkiem terenu szkoły. Wycieczki w rejony gdzie mogą natknąć się na butelki, gnijące śmieci, kondony powinny być karane.

 4. olo pisze:

  śmiecie należy spalać w spalarniach i z tego pozyskiwać energię !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły