Wiadomości

Karolin zostaje bez amfiteatru. Decyzja zapadła

Karolin zostaje bez amfiteatru. Decyzja zapadła

Autor artykułu: K K | 06 czerwca 2025 7:00 |

5
Karolin zostaje bez amfiteatru. Decyzja zapadła Region

Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” ogłosił, że nie powstanie amfiteatr na terenie zespołu pałacowo-parkowego Karolin w Otrębusach. Ta decyzja została podjęta po wielu analizach i konsultacjach.

Głos zabrali nie tylko eksperci i konserwatorzy, ale również mieszkańcy Otrębus. Po uwzględnieniu wszystkich głosów i uwag, „Mazowsze” zdecydowało się wycofać z realizacji inwestycji w tej konkretnej lokalizacji.

Decyzję poprzedziła szeroka ocena uwarunkowań – zarówno konserwatorskich, jak i środowiskowych, przestrzennych oraz technicznych. Choć projekt został przygotowany z dużą starannością i miał duży potencjał, nie dało się pominąć ograniczeń związanych z miejscem, w którym miał powstać. Karolin to wyjątkowy obszar – historyczny i przyrodniczy zarazem. Zespół pałacowo-parkowy objęty jest ochroną konserwatora zabytków. Budowa nowoczesnego amfiteatru, nawet z poszanowaniem estetyki, oznaczałaby nieodwracalną ingerencję w charakter tego miejsca. Teren ten ma wartość kulturową i symboliczną, którą „Mazowsze” od zawsze stara się pielęgnować i chronić.

Problematyczna okazała się także kwestia infrastruktury. Okolica nie posiada wystarczającej liczby miejsc parkingowych. Drogi dojazdowe nie są przygotowane na duży ruch związany z imprezami masowymi. Brakuje odpowiedniego układu komunikacyjnego, który zapewniłby bezpieczeństwo i komfort zarówno widzom, jak i mieszkańcom.

Ważnym aspektem, który wpłynął na decyzję, były też względy przyrodnicze. Karolin to nie tylko siedziba zespołu artystycznego, ale także miejsce zamieszkania dla wielu gatunków zwierząt i roślin. To żywy park, w którym szczególnie cenne są siedliska płazów, w tym żab, oraz rzadkich gatunków roślin. „Mazowsze” podkreśla, że od początku swojej działalności traktuje przyrodę jako integralną część dziedzictwa i tożsamości zespołu. To zobowiązanie, którego nie można zignorować w imię rozwoju.

Chociaż nowoczesny amfiteatr byłby bez wątpienia dużym impulsem dla lokalnej kultury i gospodarki, zespół uznał, że w tym przypadku nadrzędne są wartości ochrony natury, historii i spokoju tego miejsca. W oświadczeniu „Mazowsze” zaznacza, że kultura jest wartością najwyższą, ale nie może być rozwijana kosztem dziedzictwa, które buduje naszą tożsamość.

To jednak nie koniec marzeń o nowej przestrzeni dla sztuki. Projekt amfiteatru został opracowany i może być zrealizowany w innej lokalizacji – takiej, która umożliwi organizację wydarzeń kulturalnych bez zagrożenia dla zabytków i przyrody. Zespół „Mazowsze” nie rezygnuje z idei stworzenia miejsca, które będzie służyć artystom, mieszkańcom i lokalnym twórcom.

Taki obiekt to nie tylko scena. To także szansa na nowe miejsca pracy, rozwój lokalnych usług, promocję tradycji i integrację społeczności. Ale to wszystko musi iść w parze z odpowiedzialnością. Kultura nie jest dodatkiem do życia – to jego fundament. I dlatego powinna być budowana z poszanowaniem tego, co najcenniejsze.

Zespół „Mazowsze” przypomina, że jego misją jest nie tylko tworzenie muzyki i tańca, ale także ochrona i pielęgnowanie dziedzictwa narodowego – zarówno materialnego, jak i duchowego. Rezygnując z budowy w Karolinie, pokazuje, że rozwój może iść w parze z troską o historię, przyrodę i ludzi.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze

5 odpowiedzi na “Karolin zostaje bez amfiteatru. Decyzja zapadła”

  1. lokar pisze:

    Pomysł na miarę epoki megalomanii, a dziury w kieszeniach. Dla przypomnienia, Mazowsze nie jest samowystarczalne, jest dotowane również przez powiat pruszkowski, każde nowe miejsce pracy to dodatkowe koszty, wybudowanie amfiteatru to również koszty jego eksploatacji.
    Może zaczniemy od tego kto wystąpił z takim pomysłem?
    Ile kosztował projekt, ile kosztowały badania i kto poniósł wszystkie koszty związane z projektem?

  2. Tomo pisze:

    wielka szkoda, nie ma miejsca na kultywowanie tradycji, pewnie wymyślą za to jakieś tęczowe atrakcje. Pytanie ile tam ludności rdzennej a ile napływowej

  3. Olo pisze:

    J***c przyrodę i ekologię!!! Zacznijmy od siebie.stop segregacji smieci !!!

  4. Katarzyna Jacniacka sołtyska Otrębus pisze:

    Sprostowanie: nie odbyło się żadne spotkanie z mieszkańcami, ani przedstawicielami strony społecznej, mam nadzieję, że zanim zostanie wydana choćby 1 złotówka z publicznych pieniędzy zostaną przeprowadzone odpowiednie analizy co do nowej lokalizacji. Cieszy oświadczenie o odstąpieniu od pomysłu, czekamy na DECYZJĘ o odstąpieniu od realizacji amifiteatru w Karolinie w Otrębusach

    • klasyk pisze:

      Szkoda, ale jest w tym pewna racja. Natomiast chciałbym zwrócić uwagę na to, że w Warszawie, w najbliższym czasie, podobno na Grochowie ma być budowana nowa sala koncertowa dla tych celów. Poza tym w Brwinowie jest też sporo miejsca za parkiem przy ul. Piłsudskiego, gdzie można by wybudować tego typu obiekt, nie tylko dla „Mazowsza”, jeżeli chcemy zachować atmosferę związaną z długoletnim istnieniem tego zasłużonego dla polskiej kultury miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Reklama