W piątek 27 września odbył się już siedemnasty Powiatowy Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych „Ogrody Integracji” zorganizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Grodzisku Mazowieckim we współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim. Wydarzenie objął patronatem Starosta Grodziski.
Na „Ogrody” przybyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, w tym Starosta Grodziski Marek Wieżbicki, artyści, a przede wszystkim podopieczni i osoby związane z placówkami wspierającymi osoby z niepełnosprawnością z terenu Powiatu Grodziskiego. Nie mogło także zabraknąć wolontariuszy – uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Grodzisku Mazowieckim, którzy co roku pomagają organizatorom.
Podobnie jak podczas poprzednich edycji Przeglądu wszyscy zebrani mogli się przekonać, że osoby o specjalnych potrzebach mają również specjalną potrzebę wyrażania siebie poprzez sztukę. Talenty uczestników można było podziwiać nie tylko na scenie, ale także we foyer kina, gdzie zorganizowano wystawę prac powstałych m.in. na warsztatach terapii zajęciowej.
Imprezę rozpoczął występ gościa specjalnego – zespołu Spring Light z Brwinowa. Jego wokalista, Dominik Strzelec, z sukcesami brał udział w festiwalach „Zaczarowana Piosenka” i „Integracja Malowana Dźwiękiem”. Zespół wykonał kilka swoich utworów, które przypadły do gustu zebranej publiczności.
Widzowie mogli obejrzeć różnorodne występy przygotowane przez placówki wsparcia prowadzone na terenie Powiatu Grodziskiego. Swoje talenty zaprezentowali podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Podkowie Leśnej, Warsztatu Terapii Zajęciowej „Malwa Plus”, Domu Rehabilitacyjno-Opiekuńczego w Milanówku, Warsztatu Terapii Zajęciowej Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej w Milanówku i Domu Pomocy Społecznej w Izdebnie Kościelnym. Wystąpili również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Grodzisku Mazowieckim, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaktorowie oraz Niepublicznego Przedszkola Teatralnego „Zaczarowana Dorożka” w Grodzisku Mazowieckim. Zabrakło niestety wychowanków Zespołu Szkół im. Hipolita Szczerkowskiego z Grodziska Mazowieckiego występujących w Orkiestrze „JAKATAKA”. Zamiast występu wyświetlono krótkometrażowy film dokumentujący działalność Orkiestry, przygotowany przez uczniów szkoły.
W Powiecie Grodziskim podejmowane są różnorodne działania i inicjatywy wspierające osoby z niepełnosprawnościami. Prowadzone są ośrodki wsparcia (Dom Pomocy Społecznej w Izdebnie Kościelnym, Dom Rehabilitacyjno-Opiekuńczy w Milanówku czy Środowiskowy Dom Samopomocy w Podkowie Leśnej) i warsztaty terapii zajęciowej (Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej w Milanówku i Stowarzyszenia „Malwa Plus” w Grodzisku Mazowieckim). Podejmowane są także działania wspierające włączenie społeczne – jednym z nich są właśnie „Ogrody Integracji”. Tegoroczną imprezę zorganizowano pod hasłem „Jesteśmy otwarci”. Tę otwartość – na sztukę i na drugiego człowieka – widać było we wszystkich występach. To także otwartość całego społeczeństwa na osoby z niepełnosprawnościami, gotowość do słuchania i zrozumienia ich problemów, potrzeb, ale też marzeń i pasji; gotowość do dostrzeżenia i zaakceptowania różnorodnych perspektyw i doświadczeń.
Biuletyn Starostwa Powiatu Grodziskiego
Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.