Japoński robot będzie leczył w pruszkowskim szpitalu

Pruszków

Ten słodki pluszak ze zdjęcia nie jest zwykłą przytulanką. To japoński robot terapeutyczny Paro. Robot trafił do Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia im. Prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie, gdzie będzie wspomagał leczenie pacjentów.

Biała, puchata i miła w dotyku taka jest foka Paro. Nie są to jednak jedyne zalety Paro. Foka nie jest zwykłym pluszowym misiem. To robot z zaawansowaną sztuczną inteligencją. Robot terapeutyczny to swego rodzaju zamiennik dla leków. Paro pomaga zmniejszyć stres, złagodzić ból, czy zwalczyć lęki i depresje. Pluszowy robot pomaga również w rehabilitacji mowy, połykania. Foka Paro pozwala również na trening umiejętności motorycznych pacjentów z demencją, rakiem, zespołem stresu pourazowego, uszkodzeniem mózgu, chorobą Parkinsona.

Jak Paro znalazła się w pruszkowskim szpitalu? Przyczynił się do tego… Ambasador Japonii Jego Ekscelencja Miyajima Akio. – Czuję się zaszczycony i dziękuję za to, że ta dzisiejsza ceremonia przekazania robota PARO została zorganizowana w szpitalu o tak długiej tradycji. Japoński rząd i obywatele współczują bardzo narodowi ukraińskiemu, który przechodzi dużo prób i cierpienia. Jednocześnie Japoński rząd i obywatele są pod wrażeniem dla narodu polskiego i polskiego rządu, którzy od początku wojny wykazują się wielkim współczuciem i wspierają uchodźców z Ukrainy. Kwestia przekazania robota PARO, który został opracowany przez Japoński Narodowy Instytut Zaawansowanej Nauki i Technologii Przemysłowej pojawiła się w ramach wątku wsparcia narodu polskiego i przy pracy nad wsparciem dla uchodźców z Ukrainy. Miałem okazję wielokrotnie odwiedzić punkty recepcyjne prowadzone przez Wojewodę i przekonałem się, że dba on o opiekę nad uchodźcami, również w sferze opieki psychologicznej i jestem pod ogromnym tego wrażeniem. Dlatego, kiedy pojawiła się okazja szukania miejsca, gdzie można przekazać robota PARO, pierwszą osobą, o której pomyślałem był Pan Wojewoda. Jako Ambasador Japonii w Polsce mam nadzieję, że ten robot będzie wykorzystany i przyda się przy terapii – powiedział Ambasador Ukrainy w Polsce Jego Ekscelencja Miyajima Akio, w trakcie przekazania robota.

Ze współpracy i podarunku ucieszył się również wojewoda mazowiecki – Cieszę się, że możemy uczestniczyć w przekazaniu robota terapeutycznego, foczki PARO szpitalowi w Pruszkowie. Ta foczka przynosi ulgę osobom z różnego rodzaju kłopotami zdrowia psychicznego. Są doniesienia, że uspokaja ona osoby z upośledzeniem umysłowym, ale także osoby z chorobą Alzheimera. Panie Ambasadorze, dziękuję za tę życzliwość. Mam nadzieję, że ten robot będzie ciężko pracował w szpitalu w Pruszkowie i że skutki jego obecności tutaj będą pozytywne – powiedział wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Foczka Paro do Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia im. Prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie trafiła w ubiegłym tygodniu. Wcześniej podobny „sprzęt” Ambasada Japonii przekazała dla Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.