Jakie pytania najczęściej pojawiają się na rozmowie kwalifikacyjnej?

Art. Sponsorowany

Gdy wybierasz się na rozmowę w sprawie pracy, chcesz wywrzeć na pracodawcy najlepsze wrażenie.

W internecie, na Pracuj.pl i forach, poświęconych zatrudnieniu, szukasz wskazówek i gotowych pytań, które najczęściej zadają rekruterzy. O jakie kwestie mogą Cię zapytać potencjalni pracodawcy i jak odpowiadać? Oto kilka przykładów.

Czym się Pani/ Pan zajmowała do tej pory?

Jednym z najczęstszych tematów, poruszanych podczas rozmów o pracę, jest dotychczasowy przebieg kariery zawodowej. Pracodawca chce wiedzieć, czym się dotąd zajmowałeś/ aś i jakie doświadczenia zdobyte na poprzednim stanowisku pracy przydadzą się w obecnej pracy. Jeśli w CV pojawia się kilkumiesięczna lub kilkuletnia przerwa, możesz (lecz nie musisz) opowiedzieć rozmówcy, z czego ona wynika i czy w okresie przestoju zawodowego nauczyłeś/ aś się czegoś nowego.

Jeśli dopiero wkraczasz na rynek pracy i nie masz jeszcze żadnego doświadczenia zawodowego, w skrócie przedstaw pracodawcy swoją ścieżkę edukacji. Nie zapomnij pominąć epizodów w postaci praktyk zawodowych, wolontariatu, prestiżowych konkursów lub innych, istotnych wydarzeń, które Twoim zdaniem zasługują na wzmiankę. Mówiąc o swoich doświadczeniach, staraj się nawiązywać do stanowiska, na które aplikujesz. Uzasadnij, w jaki sposób możesz wykorzystać zdobytą wcześniej wiedzę i umiejętności.

Co może Pani/ Pan powiedzieć o naszej firmie?

Pytanie, dotyczące specyfiki przedsiębiorstwa, w którym chcesz pracować, pojawia się na większości rozmów kwalifikacyjnych. Zadając je, rekruter jest w stanie szybko ocenić Twoje przygotowanie do rozmowy i poziom Twojej wiedzy na temat działań, struktury czy bieżących problemów firmy. Nieznajomość podstawowych faktów, dotyczących pracodawcy, świadczy o Twoim nieprzygotowaniu i może być nawet odebrana jako wyraz ignorancji!

Pytanie, postawione w nagłówku, może też przybierać inne formy, na przykład: jaki jest nasz kluczowy produkt (lub usługa)? Co, Twoim zdaniem, warto zmienić w naszej firmie? Kto jest prezesem zarządu spółki? Co sądzisz o naszej stronie internetowej? Przed pójściem na rozmowę koniecznie zdobądź podstawowe informacje, dotyczące firmy, do której aplikujesz. Sprawdź cenniki jej usług lub produktów oraz poczytaj opinie innych pracowników. Takie krótkie przygotowanie da Ci dobre zaplecze do prowadzenia owocnych rozmów o pracę.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.