Jakie inwestycje w Podkowie Leśnej w 2023 r.?

Podkowa Leśna

Rada Miasta Podkowy Leśnej uchwaliła uchwałę budżetową na kolejny rok. Na inwestycje zaplanowano prawie 12,7 mln zł.

Podczas grudniowej sesji radni z Podkowy Leśnej uchwalili budżet na 2023 r. Za przyjęciem budżetu głosowało 14 radnych, jedna osoba wstrzymała się od głosu. – Proszę Państwa dziękuję bardzo. Jest to kolejny rok z gorszymi dochodami – zaznaczył na sesji Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej. – Z panią skarbnik do tego budżetu przygotowaliśmy się ponad dwa lata temu. Zakładając, że będzie drastyczny spadek dochodów. I tak samo mamy wizję budżetu na rok 2024. Prawdę mówiąc po tej dacie już nie mam pojęcia co będzie jeżeli będzie tak źle, jak jest obecnie – dodał.

Burmistrz Tusiński podkreślił również, że nadchodzący rok najprawdopodobniej będzie rekordowym pod względem inwestycji. – Wychodzi na to, że przez dofinansowania zewnętrzne chyba będzie to rekordowy rok pod względem inwestycji. Dlatego, że te umowy, które będą mógł podpisać dzięki dzisiejszym uchwałom, no spowodują to, że w końcu mieszkańcy e Podkowy Leśnej Zachodniej powinni otrzymać trzy kilometry nowych dróg – podkreśli na posiedzeniu sesji burmistrz Podkowy Leśnej

Dochody Podkowy Leśnej na przyszły rok oszacowano na kwotę 36,7 mln zł. Wydatki zaplanowano na kwotę 47,1 mln zł. To oznacza, że w kasie miasta-ogrodu pojawi się deficyt w wysokości blisko 10,4 mln zł i nadwyżką z lat ubiegłych na poziomie i wolnymi środkami.

Przejdźmy do ważnej kwestii jaką są inwestycje. Tutaj planowane wydatki wyniosą prawie 12,7 mln zł. Największą część tej kwoty pochłonie przebudowa ul. Orlej i Sokolej w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Na to zadanie władze Podkowy chcą wydać 6,45 mln zł. Kolejne kosztowne zadanie to budowa i przebudowa ulic na terenie miasta, w tym między innymi: Grabowa, Lipowa, Mickiewicza, Sosnowa, Warszawska, Helenowska, Sarnia, Kukułek – 2,85 mln zł. Ostatnią wartą ponad 1 mln zł inwestycją w przyszłym roku będzie budowa nowych systemów grzewczych w budynkach należących do zasobów miasta – 1,3 mln zł.

A jakie zadania inwestycyjne znalazły się jeszcze w budżecie Podkowy Leśnej na 2023 r.? Oto lista pozostałych zadań:
– Optymalizacja kosztów JST poprzez montaż instalacji fotowoltaicznych – 900 tys. zł
– Rewitalizacja Leśnego Parku Miejskiego – przebudowa zbiornika wodnego na rzece Niwce-Rów RS-11 – 500 tys. zł
– Budowa ciągów pieszo-rowerowych w ramach „Rowerem przez Podkowę” – 272,8 tys. zł
– Projekt i wykonanie przedsięwzięcia w zakresie zaopatrzenia Podkowy Leśnej w wodę pitną – 200 tys. zł
– Młodzieżowa Strefa Aktywności – Podkowa Leśna – 129,2 tys. zł
– Dokumentacja projektowa i budowa oświetlenia w mieście Podkowa Leśna – 50 tys. zł
– Podkowa Leśna zwalcza smog-dotacje dla mieszkańców na wymianę kotłów – 22,5 tys. zł
– Wykonanie projektu zagospodarowania działek przy ul. Jeleniej w Podkowie Leśnej wraz z opracowaniem projektu budowlano-wykonawczego budynku usługowo-administracyjnego – 15 tys. zł

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.