Jak szukać pracy w mniejszych miejscowościach?

Piastów

Z danych GUS wynika, że w czerwcu 2022 roku bezrobocie w Polsce wynosiło 4,9%. Po raz pierwszy od 1991 roku osiągnęliśmy wskaźnik poniżej 5%. Sytuacja na ogólnopolskim rynku pracy zdaje się być bardzo dobra, jednak ekonomiści ostrzegają, że tego trendu nie uda się długo utrzymać. Przewidują, że już na jesieni stopa bezrobocia zacznie wzrastać. Ponadto inflacja w naszym kraju rośnie znacznie szybciej niż płace. Wyższe koszty życia sprawiają, że już nie tylko osoby bezrobotne szukają pracy. Coraz więcej Polaków chce zmienić stanowisko, by zarabiać więcej lub rozważa podjęcie pracy dodatkowej, aby dorobić do domowego budżetu.

Nierówne płace

W 2021 roku średnie krajowe wynagrodzenie wynosiło brutto 5929,05 zł. Warto pamiętać, że dane GUS, dotyczą uśrednionych wartości w skali całej Polski. Co za tym idzie, w przybliżeniu na województwa, a tym bardziej poszczególne miasta, widać wyraźne różnice. Na przykład w Mazowieckiem zarabia się średnio prawie o 2 tysiące złotych więcej niż województwie podkarpackim.

Rynek pracy w mniejszych miejscowościach

Przewiduje się, że wzrost bezrobocia w Polsce dotknie głównie mieszkańców małych miast i terenów wiejskich. Pracodawcy na tych terenach to głównie małe i średnie przedsiębiorstwa, sytuacja wielu z nich jest niestabilna. Pandemia, zmiany prawne (Polski Ład), wzrost cen surowców doprowadziły do upadku ogromnej liczby małych zakładów pracy. W pierwszym półroczu 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło o prawie 26% więcej wniosków dotyczących zamknięcia działalności gospodarczej niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

Możliwości lokalnych rynków pracy

Bezpieczniej mogą czuć się mieszkańcy miejscowości położonych blisko aglomeracji, ponieważ alternatywą dla nich jest dojeżdżanie do pracy. Tak na przykład robi wiele osób z Piastowa, położonego od Warszawy niespełna 20 km. Z całego powiatu pruszkowskiego codziennie wyjeżdża do pracy do innych gmin ponad 19 tys. osób. Mobilność zapewnia mieszkańcom regionu więcej możliwości zatrudnienia oraz wyższe zarobki.

Szansą dla bezrobotnych z Piastowa i okolic jest też migracja dużych warszawskich firm na obrzeża miasta. Samorządowcy skutecznie kuszą przedsiębiorców terenami inwestycyjnymi i ulgami podatkowymi. Koszty utrzymania działalności w małej miejscowości są niższe niż w aglomeracjach, więc coraz więcej inwestorów decyduje się na takie rozwiązanie. Aktualne oferty pracy w Piastowie oraz innych małych miastach powiatu pruszkowskiego można znaleźć w serwisie Praca.pl.

W przypadku mieszkańców miejscowości położonych z dala od dużych ośrodków miejskich szansą staje się tzw. home office. Od 2020 roku, w związku z wybuchem pandemii, praca zdalna zyskała dużą popularność. Umożliwia znalezienie zatrudnienia w dowolnym miejscu w Polsce, prawie każdemu, kto do swojej pracy wykorzystuje komputer. Praca w województwie mazowieckim czy podkarpackim, mieście Piastów czy Biłgoraj, dzięki pracy zdalnej jest na wyciągnięcie ręki.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.