Jak przygotować się do negocjacji wysokości pensji?

Art. Sponsorowany

Twoje obecne wynagrodzenie wydaje Ci się mało satysfakcjonujące? Porozmawiaj o tym ze swoim przełożonym,

zanim postanowisz rzucić pracę i zaczniesz odpowiadać na ogłoszenia z Pracuj.pl lub innego portalu. W jaki sposób przygotować się do negocjacji i zwiększyć swoje szanse na większe zarobki? Oto kilka sprawdzonych metod.

Oceń realnie swoje kwalifikacje i posiadane umiejętności

Punktem wyjścia do rozmów w sprawie podwyżki płacy powinna być obiektywna analiza własnych umiejętności oraz kwalifikacji. Zastanów się, jakie są Twoje mocne strony jako pracownika. Które obowiązki wykonujesz perfekcyjnie, a nad którymi musisz jeszcze popracować. Odpowiedz sobie uczciwie na pytania: czy masz wiedzę i umiejętności, niezbędne na Twoim stanowisku i jaki jest Twój wkład w rozwój firmy? Czy masz zdolności, których nie ma nikt inny w zespole pracowników?

Mów o swoim rozwoju

Jeśli masz dodatkowe uprawnienia, ukończone kursy lub szkolenia zawodowe i wiesz, że przynoszą one korzyść pracodawcy, nie wahaj się o tym wspomnieć podczas negocjacji. Pamiętaj o tym, że każda minuta i złotówka, poświęcone na zdobywanie nowych kwalifikacji lub branżowej wiedzy, to inwestycja, która powinna procentować! A może dopiero planujesz zapisać się na studia podyplomowe lub weekendowy kurs branżowy? Koniecznie wspomnij o tym swojemu szefowi.

Wykaż się inicjatywą i zaangażowaniem

Twój pracodawca widzi, jak pracujesz i czy angażujesz się w wykonywanie przydzielonych zadań. Jeśli więc chcesz negocjować podwyżkę płacy, wcześniej wykaż się, wykonując powierzone zadania sprawnie, bezbłędnie i terminowo. Nie oczekuj, że szef zgodzi się na jakiekolwiek dodatki czy premie, jeżeli nie zrobisz nic, co zasługiwałoby na jego uznanie.

Kilka tygodni przed planowaną rozmową, dotyczącą podwyższenia pensji, wykazuj się samodzielnością, sumiennością i zaangażowaniem. Możesz też zacząć notować wszystko to, co uznajesz za swoje sukcesy zawodowe, na przykład: pozyskanie nowego klienta lub wykonanie wszystkich bieżących zleceń bez błędów i w terminie. Dbaj również o swój wizerunek i zatroszcz o to, by pracodawca widział w Tobie osobę konkretną, rzeczową i odpowiedzialną. Do pracy stawiaj się w wyznaczonej porze i nie opuszczaj co chwilę stanowiska pracy po to, by uciąć sobie pogawędkę z kolegą lub koleżanką.

 

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.