Jak powinno wyglądać prawidłowe cięcie plazmowe? Oto kluczowe elementy

Art. Sponsorowany

Wycinanie plazmowe to proces pozwalający na obrabianie materiałów będących przewodnikami prądu elektrycznego. Jest bardzo szybki i precyzyjny, dzięki czemu wykorzystuje się go w wielu branżach. Należy jednak mieć świadomość, że cięcie plazmowe powinno być wykonywane w konkretny sposób. Tylko wtedy można mieć pewność w kwestii bezpieczeństwa i efektywności pracy. Jak przeprowadzić cięcie plazmowe metali, aby uzyskać pożądane rezultaty?

Jak prawidłowo ciąć plazmą, czyli kluczowe znaczenie ustawień

Kwestia ustawienia parametrów jest niezwykle ważna. Najlepiej, aby przecinanie plazmowe wykonywał specjalista po specjalistycznym kursie. Dobre firmy, takie jak Eckert, wraz z urządzeniami oferują szczegółową instrukcję, jak prawidłowo ciąć plazmą.

Plazma do cięcia musi mieć odpowiedni stan skupienia, temperaturę i stopień skoncentrowania. Powinien być dopasowany do grubości oraz rodzaju materiału, który będziemy ciąć. W przeciwnym wypadku może się okazać, że cięcie plazmowe metali nie przebiegnie prawidłowo. Do czynników, które mają wpływ na efekty pracy przecinarki, należą m.in.:

– natężenie prądu,
– ciśnienie,
– natężenie przepływu plazmy,
– kierunek cięcia,
– prędkość cięcia,
– grubość cięcia.

Instrukcja często okazuje się wystarczająca, aby poprawnie przeprowadzić cięcie plazmowe. Niemniej jednak niezbędna jest przynajmniej podstawowa wiedza dotycząca obrabiania plazmą. Dlatego też, jeśli jej brakuje, warto zlecić to zadanie profesjonalistom.

Cięcie plazmą, a ustawienie palnika

Uzyskanie pożądanych efektów zależy również od ustawienia palnika. Cięcie plazmowe będzie przebiegać prawidłowo tylko, jeśli wszystkie części są należycie wyosiowane. Dzięki temu uzyskany zostanie dobry styk elektryczny, a co za tym idzie, zapewniony będzie odpowiedni przepływ gazu oraz płynu chłodzącego. Palnik natomiast powinien być ustawiony prostopadle do ciętego materiału (który nie może być zawinięty, ani zgięty). Bardzo istotne jest również utrzymywania palnika w odpowiedniej odległości od materiału. Jeżeli będzie on ustawiony zbyt blisko, materiał może zacząć się podtapiać.

Przecinanie plazmowe tylko sprawdzonym sprzętem

Efektywne przecinanie plazmowe wymaga dysponowania sprzętem w dobrym stanie. Kontroluj stan zużycia elementów eksploatacyjnych i w odpowiednich momentach wymieniaj je na nowe. Szczególną uwagę należy zwracać na stan elektrod oraz dyszy.

Wymieniając elementy, dbaj o to, by nowe części były czyste. W przeciwnym wypadku cięcie może nie przebiegać prawidłowo. Warto również pamiętać, że sama przecinarka montowana jest do plotera plazmowego, czyli inaczej mówiąc — stołu roboczego.

Jeżeli pojawią się jakiekolwiek drgania palnika, niezbędne jest sprawdzenie, czy cięcie nadal przebiega z pożądaną prędkością. Jeśli nie, konieczne jest wyregulowanie plotera. Takie, stosunkowo niewielkie kwestie, mają kluczowe znaczenie dla poprawnego wycinania plazmowego.

Aby sprzęt nie był przyczyną problemów z cięciem plazmowym, warto wybrać sprawdzone urządzenie. Dokładne i szybkie cięcie plazmowe metali umożliwiają atestowane urządzenia renomowanych marek. Mowa o sprzęcie oferowanym przez firmy z wieloletnim doświadczeniem.

Zastanawiając się nad wyborem maszyny, warto zwrócić uwagę na posiadane przez nią certyfikaty. Nie bez znaczenia są również opinie użytkowników na temat danego producenta. Jeśli oba te czynniki przemawiają na korzyść urządzenia, kwestia tego, jak prawidłowo ciąć plazmą, staje się prosta.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy