Jak idą prace na budowie zachodniej obwodnicy Grodziska?

Grodzisk Maz.

Sprawdziliśmy jak postępują prace związane z budową zachodniej obwodnicy Grodziska Mazowieckiego. Prace mają zakończyć się już niebawem!

Przypomnijmy. Za budowę zachodniej obwodnicy Grodziska Mazowieckiego odpowiada Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Strabag. Obwodnica poprowadzona została na całej długości po zachodnich obrzeżach miasta (nowy ślad), od węzła autostrady A2 „Grodzisk Mazowiecki” do drogi wojewódzkiej nr 579 na terenie Kałęczyna. W ciągu zachodniej obwodnicy powstaną trzy obiekty mostowe, drogi serwisowe i ciągi rowerowe oraz pięć skrzyżowań, w tym trzy ronda. Na odcinku o długości ok. 1,6 km zostaną wybudowane ekrany akustyczne. Cała trasa będzie miała 7,5 km długości. Koszt inwestycji to 160 mln zł, przeszło 77,5 mln to środki własne samorządu województwa mazowieckiego, 72,2 mln zł to pieniądze z dofinansowania z Unii Europejskiej, a 10,3 mln zł pochodzą z budżetu państwa.

– Prace przy budowie nowego odcinka DW 579, tzw. „zachodniej obwodnicy Grodziska Maz.”, są zrealizowane już w prawie 90 procentach. Na tym etapie wykonawca, firma STRABAG, kontynuuje prace związane z rozbieraniem nasypów obciążeniowych i zastępowanie ich podbudową z kruszywa pod drogę. Na wielu fragmentach pojawiła się już podbudowa i warstwa wiążąca z masy bitumicznej. Równocześnie trwają prace brukarskie na chodnikach i zjazdach oraz montaż oświetlenia i sygnalizacji świetlnej. Na ukończeniu są również wszystkie trzy obiekty inżynierskie. W najbardziej zaawansowanym stanie jest największy, czyli wiadukt nad linią kolejową Łódź – Warszawa, ponieważ jest gotowy w 99 procentach – wylicza Monika Burdon, rzecznik prasowy Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Zgodnie z zapisami umowy prace na zachodniej obwodnicy Grodziska Mazowieckiego maja zakończyć się już… 27 sierpnia tego roku. To oznacza, że wykonawca ma niespełna dwa tygodnie do zakończenia prac. – Pomimo utrudnień wynikających z szalejących cen materiałów budowlanych, przerwanych łańcuchów dostaw i powrotu bobrów na teren budowy, prace postępują. Wykonawca deklaruje, że termin 27 sierpnia tego roku jest niezagrożony i będzie dotrzymany – zaznacza Burdon.

Niestety zakończenie prac to jedno. Kierowcy na możliwość korzystania z obwodnicy będą musieli jeszcze poczekać. – Należy pamiętać, że po zakończeniu prac budowlanych rozpocznie się proces odbiorów nowo powstałej drogi, który zgodnie z zapisami umowy może potrwać do 6 miesięcy. Będziemy jednak dokładać wszelkich starań, aby jak najbardziej skrócić ten czas. Dobrym prognostykiem jest fakt, iż wykonawca złożył już projekt stałej organizacji ruchu do zatwierdzenia przez organ nadzorujący ruch na drogach wojewódzkich, co z pewnością przyśpieszy dopuszczenie nowej drogi do użytkowania – dodaje.

Warto tu wspomnieć, że również władze Grodziska Mazowieckiego zakładają, że drogą pojedziemy dopiero na przełomie roku. Na obwodnicy planowana jest też zabawa sylwestrowa!

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 3

3 odpowiedzi na “Jak idą prace na budowie zachodniej obwodnicy Grodziska?”

  1. Kierowca pisze:

    Brawo!!!! Pogratulować biurokracji odbiór 7,5 km może TRWAĆ 6 ( słownie sześć miesięcy) t.j 1,2 km/miesiąc, a gdzie dopuszczenie do ruchu. Ale cieszmy się z tego co mamy,bo mogło by nic nie być.

  2. Adaś pisze:

    To chyba jedyna nowa droga wojewódzka od 30 lat w naszym regionie (WGM, WPR, WZ), do tej pory tylko remontowali stare. Będzie co świętować, oby na kolejne nie trzeba było czekać znowu 30 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły