Jak dbać o kręgosłup podczas pracy zdalnej?

Art. Zewnętrzny

Praca zdalna to niewątpliwie bardzo dobre rozwiązanie. Wiąże się jednak z możliwością wystąpienia uciążliwych dolegliwości bólowych i pogłębienia wad postawy. Wielogodzinne siedzenie przed komputerem powinno być przerywane krótkimi przerwami. Wystarczy kilka prostych ćwiczeń, rozciąganie się i spacer, by osiągnąć pożądane efekty.

Praca zdalna, czyli możliwość wykonywania obowiązków zawodowych z dowolnego miejsca, zyskuje coraz większą popularność. Jest to wynikiem wielu korzyści, jakie płyną z takiego modelu pracy – przede wszystkim pozwala ona na większą elastyczność i swobodę w organizacji czasu. Osoby pracujące zdalnie mają możliwość dopasowania swojego grafiku do swojego stylu życia oraz indywidualnych potrzeb. Dzięki temu, mogą lepiej zbalansować czas poświęcony na pracę oraz na życie prywatne.

Niestety, nieprzestrzeganie zasad higieny pracy, w przypadku zdalnego wykonywania obowiązków może skutkować nieprzyjemnymi objawami ze strony kręgosłupa i innych narządów. Co jest ich przyczyną i jak im zapobiegać?

Skąd ten uporczywy ból?

Przyjmowanie nieodpowiedniej postawy w czasie siedzenia powoduje przeciążenia – zwiększa się nacisk na kręgi i dochodzi do nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Narażony jest szczególnie odcinek lędźwiowy i większość pracowników skarży się na dyskomfort właśnie w tej części kręgosłupa. Ból może pojawiać się także na skutek długotrwałego braku ruchu.

Złej jakości krzesło również jest częstą przyczyną problemów z kręgosłupem, ale też karkiem, głową i stopami. Sytuację pogarsza również praca przy stoliku niedostosowanym do pracy przy komputerze. W efekcie dochodzi do garbienia się, a nawet pracy w pozycji półleżącej.

Na skutki pracy w takich warunkach nie trzeba długo czekać. Lekki ból staje się coraz mocniejszy, aż w końcu przeradza się w ciągłe i uporczywe dolegliwości, które trudno wyeliminować.

Zacznij od fizjoterapeuty

Jeśli poczujesz, że ból kręgosłupa coraz bardziej doskwiera Ci podczas pracy zdalnej, wybierz się do dobrego fizjoterapeuty. Po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu nt. Twojego zdrowia specjalista wypisze zabiegi fizykalne, masaże oraz ćwiczenia dopasowane do Twoich dolegliwości. Okłady cieplne na kręgosłup, prądy czy Super Indukcyjna Stymulacja na pewno zmniejszą, a po czasie wyeliminują uciążliwy ból. Już po kilku dniach poczujesz różnicę i będziesz pracować komfortowo. Ile kosztuje wizyta u specjalisty? Przykładowo, koszt konsultacji z fizjoterapeutą w Warszawie to ok. 150 zł.

Trzymaj rękę na pulsie i działaj wcześniej

Oprócz porady medycznej, konieczne są działania profilaktyczne. Pamiętaj o przyjmowaniu odpowiedniej postawy podczas pracy oraz większej aktywności ruchowej. Przerwy podczas pracy, nawet te najkrótsze, to konieczność. Wykonaj wtedy kilka prostych ćwiczeń rozciągających, przejdź się po domu i odpocznij. Natomiast po zakończonej pracy zrób ćwiczenia, które wzmocnią nie tylko mięśnie wspierające kręgosłup, ale też mięśnie brzucha i pośladków. Dzięki wzmocnieniu tych partii ciała będzie Ci prościej zachować odpowiednią sylwetkę w czasie siedzenia przy biurku.

Odpowiednie działania profilaktyczne to podstawa. Pamiętaj o wysypianiu się, długich spacerach, joggingu i wystarczającej dawce snu. Ważna jest też dieta, która wzmacnia układ kostno-mięśniowy. Zadbaj o higienę pracy, by była ona przyjemna i jak najbardziej efektywna.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.